افراد مجاز ثبت برند در ایران

ثبت برند

در این مقاله قصد داریم به مبحث افراد مجاز ثبت برند در ایران بپردازیم. در ادامه با ما همراه باشید. با تشکر ثبت ملل.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت برند نوشته شده در 11 بهمن 1398


علامت تجاری چیست ؟

علامت تجاری نشانی است که قادر است کالاهای تولیدی یا خدمات ارائه شده توسط یک شخص یا بنگاه را از کالاها یا خدمات سایر بنگاه‌ها با اشخاص متمایز نماید.

بر طبق ماده 30 قانون علامت، علامت جمعی و نام تجاری عبارت است از :

الف- علامت یعنی هر نشان قابل رویتی که بتواند کالاها یا خدمات اشخاص حقیقی یا حقوقی را از هم متمایز سازد.

ب- علامت جمعی یعنی هر نشان قابل رویتی که با عنوان علامت جمعی در اظهارنامه ثبت معرفی شود و بتواند مبدا و یا هرگونه خصوصیات دیگر مانند کیفیت کالا یا خدمات اشخاص حقیقی و حقوقی را که از این نشان تحت نظارت مالک علامت ثبت شده جمعی استفاده می‌کنند متمایز سازد.

ج- نام تجاری یعنی اسم یا عنوانی که معرف و مشخص کننده شخص حقیقی یا حقوقی باشد.


افراد مجاز ثبت برند در ایران

تمامی کسانی که در ایران دارای موسسات تجاری یا صنعتی یا فلاحتی هستند اعم از اتباع داخلی یا خارجی می‌توانند در ایران علامت تجاری اختیار نموده و آن را به ثبت برسانند.

 

شرایط ثبت علامت موسسات خارج از ایران

ثبت علامت موسسات خارج از ایران منوط به این است که مملکتی که موسسه آن‌‍‌ها در آنجا واقع شده به‌موجب عهدنامه یا قوانین داخلی خود از علایم تجارتی ایران حمایت کند. به این معنی که شرط قبولی تقاضای ثبت از طرف اتباع خارجی معامله متقابله است و کشور متبوع متقاضی ثبت نیز باید ثبت علایم متعلق به اتباع ایران را قبول کند.

اعمال معامله متقابله درباره کشورهایی که قرارداد اتحادیه پاریس برای حمایت مالکیت صنعتی را امضاء کرده اند، تایید لازم ندارد. زیرا در قرارداد مزبور دولت‌های امضا کننده قرارداد حمایت علایم اتباع آن کشور را تعهد کرده اند. درباره سایر کشورها اگر معاهده یا موافقت‌نامه مخصوصی بین دو کشور راجع به حمایت علایم صنعتی و تجاری منعقد نشده باشد ممکن است معامله متقابله به این ترتیب تایید شود که متقاضی ثبت خارجی تصدیقی از طرف مقامات صلاحیت دار کشور خود ارائه دهد که ثبت علامت اتباع ایران در آن کشور مانعی ندارد ولی معمولاَ اگر در قوانین کشور طرف ثبت علایم متعلق به خارجیان منع نشده باشد چون به این طریق مانعی برای ثبت علایم اتباع ایران نیست ثبت علامت متعلق به اتباع آن کشور در ایران نیز جایز شمرده می‌شود.

 

ثبت علامت تجاری

ثبت علائم تجاری و اختراعات در اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی در تهران که یکی از ادارات ثبت است انجام می‌گیرد. ماده 6 قانون ثبت علایم تجاری اداره ثبت علایم را شعبه مخصوصی از دفتر دادگاه شهرستان تهران می شمارد و به این ترتیب اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی قادر است تصمیماتی راجع به قبول یا رد علایم به عنوان شعبه دادگاه شهرستان اتخاذ کند.

نحوه تقاضای ثبت

تقاضای ثبت باید به زبان فارسی و در سه نسخه روی نمونه‌‌های چاپی مخصوصی که از طرف اداره ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی در اختیار متقاضیان گذارده می ‌شود به‌عمل آید. تقاضای مزبور ممکن است شخصاَ از طرف متقاضی و یا از طرف وکیل وی تسلیم اداره ثبت گردد.

 

قوانین ثبت برند در ایران

1-  علامت تجاری نمی‌تواند شامل واژه های عام باشد.

2-  علامت تجاری نباید شامل واژه‌های توصیف کننده باشند.

3-  علائم تجاری نباید گمراه کننده باشند یعنی به صورتی باشد که مصرف کننده را هنگام خرید گمراه کند.

4-  علامت تجاری نباید هنجارهای اخلاق حسنه و مذهبی را نقض کند.

5-  علائم تجاری نباید شامل علائم رسمی دولتی و نشان کشورها باشد.

6-   علامت تجاری باید بتواند بین کالاها یا خدمات یک موسسه با موسسه دیگر تمایز ایجاد کند.

7-  علامت تجاری نباید مشابه با برندهای ثبت شده دیگر باشد.

با سپاس فراوان از شما عزیزان که وقت خود را صرف مطالعه مقاله افراد مجاز ثبت برند در ایران کردید. امیدواریم مطالب فوق برای شما دوستان مفید و کارآمد بوده باشد. تیم ثبت ملل با افراد توانمند، حرفه‌ای و با سرعت بالا آماده خدمات‌دهی در

 زمینه ثبت برند و ثبت شرکت به شما عزیزان می‌باشد. با تشکر از شما، ثبت ملل.

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403