مراحل ثبت برند مواد غذایی

مراحل ثبت برند مواد غذایی

برند یا علائم تجاری میتواند شامل حروف فارسی یا لاتین یا اشکالی باشد که در فعالیت های اقتصادی در طول عمر شرکت مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع زمانی که شما وارد بازار کار میشوید ممکن است رقبای شما محصولات شما را داشته باشند یعنی محصولاتی که در ظاهر شبیه محصول شما هستند ولی از لحاظ کیفیت بسیار متفاوت و برای این که شما بتوانید به مشتریان خود نشان دهید که این محصول از شرکت شماست و با رقبای خود متفاوت باشید لازم است برند تجاری خود را ثبت نمایید.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت برند نوشته شده در 22 اسفند 1399

پس از این که شما اقدام به ثبت شرکت نمودید با توجه به فعالیت های خود نیاز است برای ورود به بازار رقابتی ثبت برند خود را انجام دهید.

برند یا علائم تجاری میتواند شامل حروف فارسی یا لاتین یا اشکالی باشد که در فعالیت های اقتصادی در طول عمر شرکت مورد استفاده قرار میگیرند. در واقع زمانی که شما وارد بازار کار میشوید ممکن است رقبای شما محصولات شما را داشته باشند یعنی محصولاتی که در ظاهر شبیه محصول شما هستند ولی از لحاظ کیفیت بسیار متفاوت و برای این که شما بتوانید به مشتریان خود نشان دهید که این محصول از شرکت شماست و با رقبای خود متفاوت باشید لازم است برند تجاری خود را ثبت نمایید.

 

برند مواد غذایی در ایران

شرکت هایی که در حوزه تولید و بسته بندی فعالیت دارند می دانند که در این سال ها بخاطر درآمد بسیار خوبی که در این حوزه وجود دارد زیرا مردم شاید از خرید پوشاک یا هر چیز دیگری چشم پوشی نمایند اما در بحث مواد غذایی این کار را نخواهند کرد از این رو  شرکت های زیادی را به ثبت برند مواد غذایی برای ادامه فعالیت خود در بازار رقابتی کرده اند. حوزه مواد غذایی تنوع بسیاری دارد. بخش اعظم آن تولید است. اما در کنار تولید، بسته بندی محصولات، انبار و دپو کردن آنها، ارسال مرسولات برای مشتری، تبلیغات و مهمتر از همه برندسازی محصول، خود را نمایان می سازد. یعنی در کنار یک اقدام در حوزه مواد غذایی، گستره عظیمی از خدمات و مشاغل شکل می گیرند و یک کمپانی ایجاد می شود. حال این کمپانی باید خود را به صورت یکتا معرفی کند. این یکتایی همان برندسازی است.

با این توضیح کوتاه، با مفهوم ثبت برند مواد غذایی آشنا شدیم. در ادامه مراحل ثبت را با هم مرور می کنیم.

ثبت برند مواد غذایی

طبقات ثبت برند مواد غذایی

برای ثبت، طبقه بندی هایی برای انواع محصول و خدمت در نظر گرفته شده است که لازم استعلام برند مربوطه و پیگیری ها برای ثبت برند در طبقه خاص خود صورت پذیرد.

حوزه مواد غذایی و بسته بندی در طبقات زیر تعریف شده اند که با آنها آشنا می شویم. در مجموع باید گفت که برای کالا، محصولات و خدمات، 45 طبقه در نظر گرفته شده است که جهت ثبت باید لوگوی مربوط در یک طبقه معرفی گردد.

طبقه 29- در این طبقه برندهای انواع گوشت قرمز، سفید، دریایی و ملحقات آنها، انواع محصولات مرتبط با میوه ها، سبزیجات و کنسروها، انواع ژله، مربا، کمپوت، محصولات لبنی و روغنی جهت ثبت و استعلام قرار می گیرند.

طبقه 30 – این طبقه مختص برند محصولات چای، قهوه، برنج، انواع فرآورده های تولیدی از غلات و ملحقات مرتبط به آنها، انواع مواد مرتبط با شیرینی جات و ادویه ها می باشد.

طبقه 31 – برند انواع غلات و محصولات کشاورزی، باغی و جنگلی، حیوانات، بذرها، گیاهان و گلها در این طبقه قرار می گیرند.

طبقه 32 – برند انواع نوشیدنی، آبهای گازدار، آب میوه و شربتها در این طبقه بررسی می شوند.

دو طبقه دیگر نیز که به برندهای خدمات حوزه غذایی و عمومی اشاره دارند، طبقه 39 و 43 می باشند که در زمینه برندهای حمل و نقل و انبارداری و بسته بندی و عرضه مواد غذایی اشاره دارد.

این طبقات با زیر مجموعه های خود، قسمت اعظمی از ثبت برند مواد غذایی را به خود اختصاص می دهند و گستره فراوانی دارند. هر برند موظف است تا لوگوی خود را در قالب یکی از این طبقات معرفی نماید تا حوزه کاری و فعالیتش به دقت مشخص گردد.

طبقات به نحوی طراحی شده اند تا کمترین اختلاف بین حوزه های کاری برندهای مختلف وجود داشته باشد. این موضوع دارای اهمیت است زیرا در خصوص هر گونه اشتباه و تخلف از سوی برند، مسائل حقوقی مرتبط با اصناف نیز ایجاد می شود که در این زمینه باید برند مربوطه به طور مشخص زیر مجموعه صنف خاصی باشد.

مواد غذایی مربوط به سلامت افراد می شود بنابراین ثبت برند آن الزامی است و افرادی که برای مواد غذایی برند ثبت نکنند حق ندارند محصولات خود را در بازار به فروش برسانند.

مراحل ثبت برند مواد غذایی

همانطور که میدانید چون مواد غذایی به صورت 100 درصد مستقیم با سلامت انسان ها در ارتباط می باشد پس ثبت برند مواد غذایی یک اجبار برای تمام شرکت هایی هست که تصمیم دارند وارد این حوزه از کسب کار بشوند زیرا بدون داشتن برند ثبت شده حق شروع فعالیت در بازار را به هیچ عنوان ندارند.

 مدارکثبت برندمواد غذایی

مدارک لازم جهت ثبت برند مواد غذایی چیست؟

 1. شناسنامه و کارت ملی
 2. داشتن جواز کست یا بهره برداری یا هر گونه جوازی که مرتبط با حوزه کاری شما باشد
 3. تهیه 10 نمونه از لوگوی گرافیکی برند خود در ابعاد 10 در 10
 4. داشتن حساب کاربری در سامانه ثبت و داشتن گواهی امضا از دفاتر اسناد رسمی
 5. درصورت داشتن وکیل نیاز است که وکالت نامه وکیل هم ارائه شود
 6. تصویر از کارت بازرگانی در صورتی که در ثبت برند خود از حروف لاتین استفاده کرده اید

 زمانی که مرحله استعلام و جمع آوری و ارائه مدارک تکمیل شد، باید به صورت آنلاین به ثبت اظهارنامه برند خود مبادرت ورزید. البته برخی اوقات جهت تکمیل هر نوع اظهارنامه ای بهتر است تا متخصص آن حوزه در کنارمان باشد. همواره کاری که برای دفعه اول به آن اقدام می کنیم، کمی دشوار است و باید از تجربه افراد در این خصوص بهره برد.

پس از تکمیل و ارسال الکترونیکی اظهارنامه، پرونده برای بررسی بیشتر به 3 کارشناس خبره این حوزه ارجاع می شود. تایید این سه کارشناس باعث خواهد شد تا پرونده به رئیس اداره علائم تجاری ارجاع شده و با تایید این مقام مسئول، تایید نهایی از طریق پیامک به شما اعلام خواهد شد.

بعد از این مرحله تمامی اقدامات حضوری است. با رجوع به اداره مالکیت معنوی ثبت اسناد و تشکیل پرونده، برند را معرفی و با پرداخت هزینه، برند خود را در دو نوبت به فاصله زمانی یکماه از یکدیگر به نشر عمومی می رسانید تا به لحاظ قانونی، لوگو و برند شما به عنوان یک برند یکتا شناخته شده و از هر نوع کلاهبرداری و تقلب از طریق برند شما، در مجامع قانونی قابل دفاع باشد.

بعد از اتمام مراحل فوق،با مراجعه به اداره مالکیت معنوی ثبت اسناد، سند مربوط به لوگو و برند که ثبت شده در طبقه غذاهای صنعتی یا خانگی است را دریافت نمایید. به این صورت شما توانسته اید ثبت برند مواد غذایی را با موفقیت به پایان رسانید. البته باید اشاره نمود که جهت ثبت می توانید از موسسات حقوقی مختلفی استفاده نموده و در این راستا از خدمات آنها نیز بهره مند شوید. این موضوع باعث خواهد شد تا در زمان و هزینه نیز صرفه جویی نمایید. 

نحوه ثبت برند موارد غذایی به صورت گام به گام

اولین قدم این است که شما یک اسم یا لوگو مناسب که تابع قوانین جمهوری اسلامی ایران باشد را برای خود در نظر بگیرید.

قدم دوم این است که علامت تجاری که برای برند خود را انتخاب کرده اید در سایت اداره مالکیت معنوی به آدرس www.iripo.ssaa.ir چک کنید که قبلا ثبت نشده باشد. البته استعلام گرفتن برند خود را میتواند به صورت کاملا رایگان در موسسه حقوقی ثبت ملل توسط مشاورین خبره ما انجام دهید.

قدم سوم تهیه مدارک ذکر شده در بالا می باشد

قدم چهارم که اخرین خبر است ثبت اظهارنامه ثبت برند در سامانه مالکیت معنوی که روند دریافت آن بین 50 تا 90 روز متغیر می باشد و تاریخ انقضا برند ها معمولا 10 ساله می باشد.

 

هزینه ثبت برند موارد غذایی چقدر است؟

 • برای ثبت برند هزینه های گوناگونی باید بشود ولی به طور خلاصه در 4 دسته می توان آن را تقسیم نمود:
 • هزینه ثبت اظهارنامه مواد غذایی
 • هزینه 1,960,000 ریالی برای ثبت روزنامه رسمی
 • هزینه ثبت برند که برای افراد شخصی از 1,200,000 ریال و برای افراد حقوقی از 2,400,000 ریال شروع می شود
 • هزینه 1,960,000 ریالی ثبت آگهی علامت تجاری برای آخرین بار و نهایی شدن کار

 

موارد لازمی که باید روی محصول انتشار داده شده در بازار ثبت بشود:

 1. نام کامل محصول
 2. مواد تشکیل دهنده محصول
 3. سری ساخت
 4. شماره پروانه ساخت که از وزارت بهداشت گرفته شده
 5. تاریخ تولید
 6. تاریخ انقضا
 7. درج جمله " ساخت ایران "
 8. وزن خالص
 9. نام و آدرس دقیق شرکت سازنده

 

توصیه: به دلیل آن که ثبت برند مواد غذایی از اهمیت بالایی برخوردار است بهتر است که از همان ابتدای کار با دید تجاری و به نوعی جهانی شدن به این موضوع نگاه کرد که شاید در آینده تصمیم به صادرات یا واردات داشته باشید پس باید علامتی در خور بازار جهانی در نظر بگیرد.

این مطلب در تاریخ 22 اسفند 99 نگارش گردید و در تاریخ 8 آبان 1401 ویرایش شد. 


موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403