چرا برند خود را ثبت کنیم؟ مراحل ثبت برند چیست؟

ثبت برند

ثبت برند یکی از کار‌هایی است که انجام آن می‌تواند مزایای فراوانی را برای مجموعه‌های تجاری به همراه داشته باشد. ثبت برند در واقع همان ثبت علامت تجاری است که می‌تواند شامل اسامی، نماد‌ها و سمبل‌های مشخصی باشد. برند‌ها معمولا حاوی مفاهیم و شعارهای تجاری هستند که در واقع نمایان گر نوع فعالیت و هدف شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری هستند. ما در این مطلب راهنما، به طور جامع و کامل به شما خواهیم گفت که ثبت برند چه فرآیند و مراحلی دارد، چه مدارکی باید داشته باشید. هر سوالی هم دارید با شماره 45403- 021تماس بگیرید.

چرا برند خود را ثبت کنیم؟ مراحل ثبت برند چیست؟

برند، علامتی اختصاری است که هر شرکت برای معرفی محصول و خدمات خود از آن بهره می برد. در حقیقت یک شرکت یا یک محصول را می توان با برند و علامت تجاری مربوط به آن شناخت. به عبارت سـاده تر، می توان گفت با ثبت علامت تجای است که یک شرکت به مشتریان خود معرفی می گردد.

اولین اقدام هر فرد برای تولید و فروش یک محصول یا یک شرکت بعد از ثبت خود برای شروع تبلیغات و معرفی خود، ثبت علامت تجاری است که براساس ضوابط و قوانین مندرج در قوانین مربوط به ثبت علائم و اختراعات، این فرآیند صورت می پذیرد.

اصل و اساس شروع هر فعالیت حرفه ای در حوزه کسب و کار یا تولید یک محصول انتخاب یک نام تجاری و متعاقبا ثبت برند آن برای جلوگیری از کپی برداری سایر می باشد.

امروزه بیشتر صاحبین کسب و کار برای خود برند داشته اند که به ندرت اسمی پیدا می شود که قبلا ثبت نشده باشد و باید به اسم های خاص و جدید رو آورد.

زمانی که شخص یا شرکتی از برند شما برای نام گذاری محصولاتش استفاده نمایند آنگاه شما بنا بر قوانین برند در کشور می توانید آن مجموعه را موظف به تغییر نام و بابت این تخطی مجازات نمایید.

ثبت برند چه اهمیتی دارد؟

علائم تجاری‌ معمولا حاوی مفاهیم و شعارهای تجاری هستند که در واقع نمایان گر نوع فعالیت و هدف شرکت‌ها و مجموعه‌های تجاری هستند. ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌توانید تمامی تبلیغات و برنامه‌های بازاریابی خود را بر اساس آن پیش برده و از آن پس مشتریان و مخاطبان شما با دیدن آن برند شما را به خاطر خواهند آورد. به طور کلی استفاده از برند می تواند کمک شایانی به ثبت اطلاعات شما در حافظه مخاطبان داشته باشد. ثبت برند می‌تواند توسط افراد حقیقی و حقوقی انجام شود و برای هر کدام لازم است مدارک مورد نظر تهیه شده و در اختیار کارشناسان مربوطه قرار گیرد.

چه مدارکی برای ثبت برند نیاز است؟

مدارک مورد نیاز برای ثبت برند به دو بخش افراد حقوقی و افراد حقیقی تقسیم می‌شود، افراد حقیقی علاوه بر مدارک شناسایی برای انجام ثبت برند باید کپی مجوز فعالیت نظیر جواز تاسیس، پروانه بهره برداری، پروانه ساخت، مجوز کسب یا کارت بازرگانی را ارائه نمایند. در خصوص اشخاص حقوقی علاوه بر موارد فوق کپی روزنامه رسمی تاسیس و تغییرات شرکت نیز مورد نیاز است. برای این دسته از متقاضیان ارائه کارت بازرگانی برای علائم تجاری حاوی حروف لاتین امری ضروری تلقی می‌گردد اما اگر برند شما تنها دارای حروف فارسی باشد نیازی به این مورد نخواهید داشت.

در صورتی که قصد ثبت برند را دارید باید مدارک و مستندات مربوطه را به اداری ثبت شرکت‌ها و مالکیت صنعتی برده و پس از انجام مراحل قانونی آن را ثبت نمایید. کارشناسان حاضر در این بخش با بررسی اسناد و مدارک ارائه شده و همچنین بررسی این که علامت تجاری مورد نظر پیش‌تر ثبت نشده باشند اقدام به ثبت آن می‌نمایند. نکته مهمی در ثبت برند باید مورد توجه قرار گیرد این است که استفاده از عناوین و یا علامت‌هایی که با شئونات جامعه مغایرت داشته باشد امکان پذیر نبوده و باید مواردی را انتخاب کنید که امکان ثبت آن‌ها وجود داشته باشد.

 ثبت برند

آیا همه شرکت‌ها ملزم به ثبت برند هستند؟

لزوم ثبت برند یکی از سوالاتی است که برای اغلب افراد و صاحبان کسب و کار ها به وجود می‌آید.  در کشور ما ثبت علامت تجاری الزامی نبوده و می‌تواند به صورت اختیاری انجام شود

  "اما آن چه که اهمیت زیادی دارد این است که در صورتی که برند شما بتواند موفقیت خوبی در بازار کسب و کار به دست بیاورد افراد سودجویی وجود دارند که بدون اطلاع شما اقدام به ثبت آن نموده و می توانند مشکلات حقوقی فراوانی برای شما ایجاد نمایند و به همین سبب نمی توان از کنار ثبت برند به آسانی عبور کرد."

 به بیان ساده تر بر اساس قانون استفاده از یک برند مشخص تنها برای شخصی امکان پذیر است که آن را به نام خودش ثبت کرده باشد. استفاده از برندهای ثبت شده توسط سایر افراد بر اساس مواد قانونی می تواند جرم محسوب شده و مطابق قانون با افرادی که از این علائم تجاری به نفع خودشان استفاده کرده‌اند برخورد خواهد شد.

نکته ای که در خصوص الزام به ثبت برند وجود دارند این است که به موجب قانون برخی از کسب و کارها ملزم به ثبت برند و علامت تجاری هستند. مواردی نظیر داروهای ویژه‌ای که در موارد پزشکی مورد استفاده قرار می‌گیرند، مواد غذایی که دارای ظروف ویژه‌ای هستند و همچنین نوشیدنی‌ها باید از علامت تجاری استفاده نمایند. در کنار این موارد لوازم آرایشی و بهداشتی که به طور مستقیم با پوست بدن انسان در تماس هستند برای عرضه شدن در بازار و انجام تبلیغات باید از علامت تجاری ثبت شده و منحصر به فرد خود استفاده نمایند.

 ثبت برند

مدارک مورد نیاز جهت تمدید برند

 اعتبار یک برند بعد از ثبت 10 سال است، بعد از این ده سال نیاز است که برند تمدید شود، فرآیند تمدید برند هم شبیه ثبت برند در سامانه می باشد و مدارکی که لازم است:

برای اشخاص حقيقی :

  • كپي شناسنامه و كارت ملي مالك برند برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری
  • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده برای ثبت علامت تجاری یا علائم تجاری

برای اشخاص حقوقی :

  • ارائه روزنامه آخرين تغييرات اعضاي هيئت مديره
  • كپي شناسنامه و كارت ملي دارندگان حق امضا
  • ارائه اصل يا كپي تصديق ثبت شده
پیشنهاد مطالعه: شرایط نقل و انتقال برند برای اشخاص حقیقی و حقوقی چیست؟

صدور ابلاغیه جهت پذیرش ثبت برند

یکی از مواردی که در بحث ثبت برند پیش می آید و به عنوان بهترین حالت از آن یاد می شود از اداره مالکیت معنوی به شما اعلام می گردد. صدور ابلاغیه پذیرش و بلامانع بودن ثبت برند مورد نظر شما است مراحل مربوط به ثبت برند به صورت کاملا دقیق و اصولی و همچنین رعایت شده و مطابق با مواردی که از سمت اداره مورد نظر اعلام شده انجام می گردد. برای اینکه این حالت پیش بیاید لازم است تا این مدارک و اسناد مورد نیاز تهیه شده و همچنین اظهارنامه ثبت نام تجاری به صورت صحیح و دقیق تنظیم شده و همچنین طبقه بندی برند مورد نظر به صورت کامل به اداره علائم تجاری ابلاغ گردد.

صدور اخطار رفع نقص برای ثبت برند

در صورتی که در مراحل مربوط به ثبت برند دقت لازم را در نظر نگرفته باشید و مواردی که در بخش ثبت برند لازم اجرا هستند را به درستی اجرا نکرده باشید با خطای رفع نقص مواجه میشوید. از جمله این موارد میتوان به تهیه مدارک و اطلاعات لازم، تکمیل دقیق و کامل اظهارنامه و موارد دیگر این چنینی اشاره نمود. زمانی که این مشکل به وجود میآید برای ثبت نام تجاری شما سی روز زمان دارید تا تمامی نواقصی که اعلام شده را برطرف نمایید و در صورتی که در مدت مورد نظر این کار را انجام ندهید اظهارنامه مربوط به ثبت نام تجاری مورد نظر شما به صورت کامل رد می گردد.

صدور اخطار رد برای ثبت برند

حالت سوم نیز وجود دارد که به عنوان بدترین حالت ممکن از آن یاد می کنیم این مورد معمولاً در مواردی پیش می آید که به عنوان مثال فرد متقاضی نسبت به رفع نواقص اعلام شده از سمت سازمان مربوطه دیر اقدام نماید و یا اینکه برای ثبت نام تجاری مورد نظر شما قبلاً تشابهی در برند دیگر در همان طبقه و زمینه که توسط شخص دیگری به ثبت رسیده وجود داشته باشد. همچنین در صورتی که فردی برای ثبت برند زودتر اقدام کرده باشد حتی یک روز زودتر و در حال طی کردن مراحل ثبت نام تجاری باشد اخطار رد برای ثبت نام تجاری شما پیش می آید. در صورتی که متقاضی طبقه بندی مربوط به ثبت برند را با توجه به مجوز فعالیت به صورت صحیح انجام ندهد و یا مراحل مربوط به ثبت نام تجاری را به درستی تکمیل نکند ممکن است با چنین خطایی مواجه شود.

چه مواردی در ثبت برند نمی‌تواند مورد استفاده قرار گیرد؟

همان‌گونه که اشاره شد برای ثبت برند باید به برخی از موارد توجه نمود در غیر این صورت امکان ثبت برند مربوطه وجود نخواهد داشت. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم نمود.

1-    استفاده از پرچم کشور ایران و سایر کشورها که بر اساس قانون در خصوص استفاده از آن‌ها در علامت‌های تجاری محدودیت‌هایی وجود دارد.

2-    علائم‌های دولتی و ثبت شده که به عنوان علائم رسمی و مملکتی شناخته می شوند.

3-    علامت‌هایی که ممکن است خلاف شئونات جامعه و عفت عمومی باشند.

4-    علامت‌هایی که پیش از به ثبت رسیده شده باشند و یا بنا به تشخیص کارشناسان کپی از علائم تجاری ثبت شده باشند.

5-    استفاده از برخی از کلمات مانند انقلابی، دولتی و غیره که سازمان یا مقامات و ارگان‌های رسمی در ایران منسوب باشند.

رعایت این موارد می تواند روند ثبت برند شما را تسریع نمایند در غیر این صورت ممکن است پرونده مربوطه پس از بررسی توسط کارشناسان قابل ثبت تشخیص داده نشود و شما مجدد مجبور به تکرار مراحل ثبت خواهید بود.

 ثبت برند

مزیت‌های ثبت برند یا علامت تجاری چیست؟

اگرچه ثبت برند برای افراد الزامی محسوب نمی‌شود اما مزیت‌های این کار به اندازه ای زیاد است که بهتر است افرادی که قصد دارد تحت یک برند خاص فعالیت کنند آن را به نام خودشان به ثبت برسانند.

-         یکی از مزیت‌های اقتصادی ثبت برند برای شرکت‌ها بهبود وضعیت ارزش سهام است و می تواند دارایی ارزشمندی برای کسب و کار شما به شمار بیاید.

-         ویژگی مهم ثبت برند این است که شما می‌توانید آن را به دیگران واگذار کرده و حتی امتیاز آن را به صورت موقت به سایر شرکت‌ها انتقال دهید.

-         ثبت برند یکی از روش‌های موفقیت در کمپین‌های تبلیغاتی به شمار می‌آیند. هنگامی که شما برنامه‌های تبلیغاتی خود را بر اساس یک علامت تجاری ثبت شده و خلاقانه تنظیم می‌کنید اثر بخشی بیشتری برای کسب و کار شما به همراه خواهد داشت.

-         گاهی اوقات برای دریافت و اعطای نمایندگی وجود برند ثبت شده امری ضروری تلقی می‌گردد و باید طرفین این ویژگی تجاری را داشته باشند.

 پیشنهاد مطالعه: ثبت برند در ترکیه به چه شکل است؟ 

مراحل ثبت برند چیست و چرا ثبت برند اهمیت دارد؟

مراحل ثبت برند چیست؟ این یکی از پرسش های متداول صاحبان شرکت های تجاری است. هر بنگاه اقتصادی، برای شناساندن خود به مشتریان از طریق تبلیغات تلویزیونی، بیلبورد های شهری، مجلات و روزنامه ها، فضای مجازی و ... نیاز به یک برند خوش نام و برجسته دارد. یک نشان تجاری خوب، با تکرار مناسب در کمپین های تبلیغاتی و برنامه ریزی صحیح برای دیده شدن، نشان تجاری شرکت شما را در ذهن ها ماندگار کرده و موجب رونق کسب و کار شما می شود. برند که با عناوینی مانند نمانام و مارک نیز معرفی می شود، در واقع می تواند یک طرح، نماد یا عبارت باشد که متمایز کننده‌ی یک فروشنده یا ارائه دهنده خدمات از رقبا باشد.

مراحل ثبت برند با مراجعه به سامانه "مرکز مالکیت معنوی" سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به نشانی iripo.ssaa.ir شروع می شود. پس از تکمیل مشخصات مالک (حقیقی یا حقوقی)، باید مدارک مورد نیاز را اسکن و بارگذاری نمود. پس از بررسی و تایید اطلاعات و مدارک ثبت شده نوبت به پرداخت هزینه ثبتی می رسد. بسته به نوع شرکت و علامت تجاری که می خواهید ثبت کنید، مراحل ثبت برند و هزینه محاسبه شده در سیستم می تواند کمی متفاوت باشد. پس از اتمام این مرحله  و دریافت کد پیگیری، لازم است یک نسخه از فرم های تکمیل شده را پرینت گرفته و به همراه مدارک درخواستی به آدرس مرکز مالکیت معنوی ارسال کنید. اگر مشکلی وجود نداشته باشد و برند شما تأیید شود، مراحل ثبت برند با پرداخت حق‌الثبت نهایی و انتشار آگهی ثبت برند در روزنامه رسمی قوه قضاییه به پایان می رسد. البته در صورت رد درخواست، امکان اعتراض در سامانه مذکور وجود دارد. در صورتی که در مورد مراحل ثبت برند سوالی دارید، همین حالا با مشاوران خبره ما تماس حاصل فرموده و مشاوره بگیرید.

نکات مهم در انتخاب نام تجاری چیست؟

ثبت برند مستلزم رعایت نکاتی است که به آن اشاره می کنیم. نکته اول این است که نشان تجاری انتخاب شده، نباید مشابه برند های دیگر باشد و در انتخاب کلمات، رنگ، طرح و شکل و ... ابتکاری باشد. به همین دلیل است که یکی از مراحل ثبت برند، درج در روزنامه رسمی است تا اگر کسی نسبت به برند انتخابی شما ادعای مالکیت داشته باشد، پس از طرح شکایت، موضوع بررسی و اصلاح شود. همچنین برند نباید به گونه ای طراحی شود که مشتری را گمراه کند.

مدارک لازم برای ثبت برند چیست؟

برای ثبت برند به مدارک زیر نیاز خواهید داشت:

1-مدارکی که هویت اشخاص یا نمایندگان (حقیقی یا حقوقی) را مشخص کند شامل: شناسنامه، کارت ملی، اگهی تاسیس و تغییرات و ... در روزنامه رسمی.

2-مجوز های فعالیت شرکت، تاسیس و بهره برداری، ساخت قطعات و ... که با توجه به حوزه فعالیت شرکت متغیر است.

3-نمونه گرافیکی نشان تجاری طراحی شده که باید عکس مورد نظر را در هنگام ثبت درخواست آنلاین بارگذاری کنید.

4-ارائه کارت بازرگانی (در صورتی برند شما حاوی کلمات غیر فارسی باشد).

5-پرداخت قبوض و هزینه های مورد نیاز که در هر یک از مراحل ثبت برند، اخذ می گردد.

مزایای ثبت برند چیست؟

ثبت برند امکان سوء استفاده از زحمات شما در زمینه تبلیغات و بازاریابی را غیر ممکن می سازد! مسلماً هیچ شرکتی دوست ندارد بعد از سالها تلاش برای یافتن بازار فروش مناسب محصول خود، براحتی این بازار را از دست بدهد. با ثبت برند شما مالکیت خود بر بازار و حق فروش را تثبیت می کنید. قانون گذار در ماده‌ی 2 قانون ثبت علائم و اختراعات، حق استفاده انحصاری برند را فقط برای کسی می داند که علامت خود را ثبت کند. پس از طی مراحل ثبت برند شما حق شکایت و دریافت غرامت از کسانی که محصولی با نام و طرح و بسته بندی و ... مشابه محصول شما ارائه کرده اند را دارید.

بدون شک داشتن یک نشان تجاری جذاب نقش مهمی در موفقیت شرکت با افزایش مشتریان و فروش خواهد داشت. آگاهی از مراحل ثبت برند، موجب صرفه جویی در هزینه ها و وقت شما می شود. شما می توانید در هر یک از مراحل ثبت برند، از مشاوره همکاران خبره ما بهره¬مند شوید.

در نهایت امیدواریم این مطلب باعث تسریع روند ثبت برند شود، همچنین می‌توانید سوالات خود را در رابطه با ثبت برند با ما به اشتراک گذارید.

این مطلب در تاریخ 27 دی 98 نوشته شد و در تاریخ 19 مرداد 1401 ویرایش شد.


لینک کوتاه مطلب:

لینک شبکه اجتماعی:

1- ایسنا

2-پول بانک

3- فارسی بلاگ

4- برنا نیوز

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403