گرفتن پروانه کسب | مراحل دریافت جواز کسب

گرفتن پروانه کسب | مراحل دریافت جواز کسب

ایران جزو کشورهایی می باشد که نیروی جوان آماده به کار در آن فراوان است و هر روز به این تعداد افزوده می شود. این امر باعث می شود که نیاز به اخذ جواز کسب در جوان ها احساس شود و برای شروع کار باید یک بستر مناسب فراهم شود.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت برند نوشته شده در 16 مهر 1399

 برای اخذ جواز کسب چه مراحلی را باید طی کرد؟

ایران جزو کشورهایی می باشد که نیروی جوان آماده به کار در آن فراوان است و هر روز به این تعداد افزوده می شود. این امر باعث می شود که نیاز به اخذ جواز کسب در جوان ها احساس شود و برای شروع کار باید یک بستر مناسب فراهم شود. به همین دلیل قانون شرایطی را ایجاد میکند که افراد در هنگام شروع به کار تمامی فعالیت های خود را در چهارچوب قانون انجام دهند. افرادی که تمایل به شروع کار در جامعه را دارند باید با تمامی قوانین و اصول جامعه آشنا باشند. 

پیشنهاد مطالعه:
مراحل گام به گام ثبت شرکت
برای ثبت برند باید چکار انجام بدهید؟

اولین راه برای شروع کسب و کار اخذ جواز کسب می باشد. شما با اخذ جواز کسب می توانید واحد صنفی خود را دایر کنید. اگر جواز کار را دریافت نکنید کار شما غیر قانونی خواهد بود. طبق ماده 12 قانون نظام صنفی در صورتی که شخصی قصد راه اندازی کسب و کاری را داشته باشد باید جواز مربوط به زمینه فعالیت خود را اخذ کند.

جواز کسب به فرد برای شروع فعالیت و کسب و کار مجوز می دهد و فرد به محض اخذ جواز کسب می تواند کار خود را  آغاز کند و این جواز کسب به صورت موقت یا دائم برای فرد صنفی صادر می شود. جواز کسب موقت تنها فقط یکبار صادر می شود و مدت زمان آن یک سال است. مدت اعتبار جواز کسب دائم 5 سال می باشد.


چگونه برای اخذ جواز کسب ثبت نام کنیم؟

برای اخذ مجوز کسب باید به سامانه جواز کسب مراجعه کنید و مدارک مورد نیاز را اسکن کنید. در صورتی که کد رهگیری داشته باشید می توانید فعالیت های دیگر خود را نیز پیگیری کنید. کارشناسان موسسه حقوقی ثبت ملل می توانند در راه اخذ جواز کسب به شما کمک کنند و راهنمایی های لازم را انجام دهند. پس از ثبت نام شما طی دوره 15 روز جواز کسب برای شما صادر خواهد شد و این جواز کسب از طریق پست الکترونیکی نیز برای فرد ارسال خواهد شد. 


اخذ جواز کسب چه شرایطی دارد؟

طبق آئین نامه اجرائی تبصره 1 ماده 12 قانون نظام صنفی اگر فردی بخواهد یک واحد صنفی ایجاد کند قبل از سپردن هرگونه تعهد اجاره و یا خرید محل باید جهت اخذ جواز کسب به اتحادیه صنف مربوطه مراجعه و درخواست کتبی خود را تسلیم کند.

ماده دو: بیان میکند که اتحادیه باید درخواست هایی که برای اخذ جواز کسب به دست آنها رسیده است را بررسی کند و بر اساس شماره و تاریخ در دفتر مخصوص ثبت کند و رسید آن را به متقاضی تحویل دهد.


اخذ جواز کسب نیازمند چه شرایط و مدارکی می باشد؟

1) برای اخذ جواز کسب فرد باید حتما تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشد، در صورتی که فرد جزو اتباع بیگانه باشد باید از وزارت کار و امور اجتماعی جواز کار معتبر داشته باشد و از وزارت کشور جواز اقامت معتبر را دریافت کند.

2) فرد باید مدارکی نظیر سند مالکیت، اجاره نامه رسمی یا عادی و مبایعه نامه را ارائه دهد. قراردادهای منعقد شده بین فرد متقاضی با ادارات و سازمان های دولتی، نهادها، شهرداری ها و شرکت های تعاونی عام و خاص که تحت پوشش سازمان های دولتی و نهاد ها می باشند نیز جزو مدارکی هستند که متقاضی برای اخذ جواز کسب باید ارائه دهد.

تبصره: در خصوص این ماده تبصره ای وجود دارد که طبق آن باید از افرادی که دارای اجاره نامه عادی هستند یک تعهد محضری دریافت شود که در آن به پذیرش مسئولیت حقوقی اشاره شده است.

3) فرد باید دارای گواهی پایان خدمت نظام وظیفه باشد در غیر این صورت باید حتما یک گواهی مبنی بر معافیت دائم داشته باشد. لازم به ذکر است که ارائه گواهی که نشان دهنده معافیت تحصیلی یا پزشکی باشد در صورتی که متقاضی گواهی پایان خدمت نداشته باشد الزامی است.

افرادی که دارای دفترچه آماده به خدمت هستند باید در مدت اعتباری که دارند هیچگونه مهر غیبتی نداشته باشند.

تبصره: خانم ها در سن 18 سالگی مجاز به اخذ جواز کسب می باشند. 

4) فرد باید گواهی عدم سوء پیشینه داشته باشد.

5) متقاضی باید آخرین مدرک تحصیلی خود را ارائه دهد، در غیر این صورت باید حتما گواهی تحصیلات ابتدائی داشته باشد و آن را ارائه دهد.

سوال: اگر سن فرد بالای 50 سال باشد و هیچ یک از مدارک بالا را نداشته باشد باید چه کاری انجام دهد؟ در صورتی که فرد سواد خواندن و نوشتن داشته باشد هیچ مشکلی در اخذ جواز کسب به وجود نمی آید.

6) برای اخذ جواز کسب متقاضی باید گواهی عدم اعتیاد به مواد مخدر را از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی دریافت کند و آن را ارائه دهد.

7) دریافت گواهی مبنی بر انجام کار تجاری، اداری و کارگاهی محل واحد صنفی، البته در بعضی از شرایط شهرداری جواز کسب را برای فرد صادر می کند.

تبصره: افرادی که دارای اجاره نامه های اسناد عادی هستند می توانند با ارائه یک مدرک که نشانگر تشکیل پرونده در شهرداری می باشد شرایط را برای خود بسیار راحت تر کنند.


شرایط لازم برای دریافت جواز کسب در اتحادیه های صنفی

8) فرد باید کارت معاینه پزشکی خود را ارائه دهد در صورتی که صنف دایر شده در زمینه مواد خوراکی، آشامیدنی و بهداشتی فعالیت داشته باشد باید از وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی صلاحیت بهداشتی دریافت کند.

9) باید مدرکی تهیه کند که نشانگر تشکیل پرونده باشد، در غیر این صورت فرد باید اوراق پرداخت مالیاتی خود را ارائه دهد.

10) برای مشاغل خاص بر اساس آئین نامه مربوطه باید مدارکی ارائه شود که نشانگر صلاحیت فنی باشد.

11) اداره نظارت بر اماکن عمومی نیروی انتظامی باید با شرایط شما موافقت کند.

12) ارائه 12 قطعه عکس جدید

13) ارائه فتوکپی شناسنامه عکس دار دو برگ، در صورتی که فرد جزو اتباع خارجی باشد ارائه فتوکپی گذرنامه الزامی است.


 برای اخذ جواز کسب چه وسیله هایی لازم است؟

• سند مالکیت و اجاره نامه که نشان دهنده وجود مکان مورد نظر برای راه اندازی کار است. همچنین در صورت نیاز می توانید از عقدنامه نیز استفاده کنید.

• اجاره نامه جزو اسناد عادی محسوب می شود و باید یک تعهد نامه ارائه کنید که در آن به مسئولیت شغلی و حقوقی اشاره کند.

• داشتن مجوز کسب هیچ گونه منعی ندارد.

• بدهی مالیاتی باید به طور کامل پرداخت شود.

• در صورتی که نیاز باشد فرد باید مدرک آموزشی مربوط به حرفه خود را دریافت کند.

• فرد متقاضی باید مدارکی نظیر کارت ملی، شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، معاینه پزشکی، عدم سوء پیشینه، مدارک فنی را ارائه دهد و هزینه اخذ جواز کسب را پرداخت کند.


جواز کسب چگونه دریافت می شود؟

پس از اینکه مدارک شما تکمیل شد، پرونده شما توسط رئیس اتحادیه بررسی می شود. در صورتی که مدارک، اجاره نامه و سند مالکیت تکمیل شد پرونده کسب جواز برای شما صادر می شود و شما می توانید جواز کسب خود را دریافت کنید.

در صورتی که قصد داشته باشید یک موسسه آموزشی دایر کنید باید مدرک آموزشی و تحصیلات مربوط به زمینه فعالیت را داشته باشید و هزینه اخذ جواز کسب را پرداخت کنید.


انتقال پروانه کسب چگونه انجام می گیرد؟

اگر فرد بخواهد جواز کسب خود را به شخص دیگری واگذار کند، باید درخواست خود را به صورت کتبی بنویسد و آن را تسلیم اتحادیه کند. 

در صورتی که فرد شرایط قانونی را داشته باشد، اتحادیه با توجه به مقررات پروانه کسب متقاضی را باطل می کند و پروانه جدیدی صادر می کند که در آن نام فرد قید شده است.

در صورتی که دارنده پروانه کسب ورشکست شود قیم می تواند با رعایت قوانین برای انتقال صنف اقدام کند.

اگر فردی که دارای جواز کسب باشد، حقوقی که از واحد صنفی به دست می آید مربوط به ورثه می باشد. در صورتی که ورثه دارای شروط فردی باشد می تواند در ظرف 2 سال با رعایت تمامی مقررات برای اخذ جواز کسب اقدام کند. پس از اینکه تاریخ انقضا تعیین شده به پایان رسید پروانه متوفی هیچگونه اعتباری ندارد.


کدام یک از موسسه ها می توانند در اخذ جواز کسب به خوبی عمل کنند؟

در جواب به این سوال باید بگوییم که موسسه حقوقی ثبت ملل می تواند بهترین و آسانترین راه را برای اخذ جواز کسب به شما نشان دهد. شما می توانید با مراجعه به موسسه حقوقی ثبت ملل در کوتاهترین زمان ممکن کسب و کار خود را راه اندازی کنید و به سود دلخواه خود برسید.

لینک کوتاه مطلب:

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403