استعلام ثبت شرکت | خط تماس ویژه 02145403 | ثبت ملل

استعلام ثبت شرکت

امروزه رشد جمعیت، ایجاد نیازمندی های جدید و توسعه کسب و کار ها باعث افزایش نرخ معاملات و امور تجاری شده است. افراد و شرکت های زیادی هستند که کالا یا خدمات مورد نیاز ما را ارئه می دهند اما انتخاب آن ها باید با دقت زیادی صورت گیرد. استعلام ثبت شرکت در ایران یکی از راه های بررسی شرکت ها و اعتماد به شرکت مقابل برای انجام معاملات و امور تجاری است.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 2 مرداد 1399

همیشه هنگام انجام امور تجاری و معاملات، انتخاب همکار و یا شریک تجاری، این موضوع مطرح می شود که آیا شخص حقیقی یا حقوقی که انتخاب می شود، می تواند گزینه مناسبی برای اعتماد باشد یا نه. در زمان های گذشته داد و ستد کالا بر اساس اصول اخلاقی و تجاری خاصی صورت می گرفت. 

پایبندی به این اصول منجر به انجام معاملات پر سود برای هر دو طرف معامله کننده، جلب اعتماد و توسعه تجارت و داد و ستد می شد. از جمله این اصول اخلاقی صداقت در معامله برای ایجاد اعتماد است. ایجاد اعتماد اولین و مهمترین شرط برای انجام یک معامله و داد و ستد است. خوشبختانه امروزه نیز در امور تجاری و معاملات از اصول اخلاقی پیروی می شود اما رشد روز افزون جمعیت و بالطبع افزایش امور تجاری و بازرگانی و عدم شفافیت در بعضی معاملات باعث می شود افراد برای شناخت بهتر اشخاص و شرکت هایی که با آن ها وارد معامله می شود، به تفحص بیشتری بپردازد. 

خوشبختانه وجود شرکت های بازرگانی در یک و یا هر دو سمت معاملات تجاری، باعث جلب اعتماد بیشتر بین طرفین معامله کننده خواهد شد. شرکت به عنوان یک نهاد سازمان یافته رسمی و قانونی، گزینه مناسبی برای همکاری است. اما آیا وجود شرکت به تنهایی برای جلب اعتماد کافی است؟ شرکت ها برای اثبات رسمی بودن و فعالیت قانونی خود نیاز به ارائه مشخصات قابل استعلام دارند. با استعلام وضعیت شرکت، خلاصه ای از اطلاعات شرکت به مخاطب داده خواهد شد و شخص بر اساس این اطلاعات، قادر به انتخاب بهتر شریک تجاری خود خواهد بود. 

چرا باید استعلام ثبت شرکت بگیریم؟

با توجه به حجم انبوه شرکت ها و کسب و کار های نوپا، استعلام ثبت شرکت، مبنای ایجاد رابطه و معاملات تجاری است. در زمان عقد قرارداد با یک شرکت خاص، اولین اهمیت استعلام ثبت شرکت مشخص می شود. بررسی اعتبار شرکت و همچنین بررسی دارندگان حق امضاء شرکت از مهمترین دلایل استعلام ثبت شرکت است. پس از ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت ها، مشخصاتی مانند نام شرکت، شماره ثبت و شناسه ملی شرکت به متقاضی ثبت شرکت ارائه می شود. این مشخصات به همراه صدور آگهی ثبت شرکت در روزنامه رسمی کشور، مشخص کننده مجوز فعالیت قانونی هر کسب و کاری است.

تمامی شرکت های تجاری تعریف شده در قانون توسعه تجارت ایران، شامل شرکت های سهامی(عام و خاص)، شرکت های با مسئولیت محدود، شرکت های تعاونی(عام و خاص)، شرکت های نسبی، شرکت های تضامنی، شرکت های مختلط سهامی و شرکت های مختلط غیر سهامی، دارای مشخصات گفته شده هستند. بنابراین قبل از شروع همکاری با شرکت های تجاری، باید مشخصات و شناسنامه آن ها ملاحظه و بررسی شود و از قانونی بودن فعالیت شرکت اطمینان حاصل نمود.

استعلام ثبت شرکت در ایران می تواند به دلایل گوناگونی انجام شود.اولین دلیل استعلام، صحت وجود شرکت است. کسب و کار های زیادی وجود دارند که بدون ثبت رسمی، با عنوان شرکت فعالیت می کنند. استعلام ثبت شرکت باعث اطمینان از وجود شرکت می شود.

 یکی از عواملی که می تواند در خصوص میزان اعتبار شرکت مورد بررسی قرار گیرد، اطلاع از نوع شرکت است. با اطلاع از اینکه شخص حقوقی مورد نظر از چه میزان اعتباری برخوردار است، می توانیم معاملات مطمئن تری داشته باشیم. نوع شرکت ملاک مهمی برای تصمیم گیری است زیرا منعکس کننده میزان تعهد اعضاء و شرکا است. چنانچه شرکتی پاسخگوی تمام تعهدات خود نباشد، مورد مناسبی برای انجام معامله نیست.

دلیل دیگر استعلام ثبت شرکت، فعالیت یا عدم فعالیت است. شرکت های زیادی وجود دارند که بخاطر دلایل مختلف، دیگر فعالیت نمی کنند. اطمینان از فعال بودن شرکت یکی از اصلی ترین دلایل برای استعلام است.

اطمینان از اعتبار شرکت دلیل دیگری برای استعلام ثبت شرکت است که با بررسی نوع شرکت، فعالیت یا عدم فعالیت، حسن شهرت شرکت، تاریخ تاسیس آن و میزان تغییرات اعمال شده در شرکت می توان اعتبار آن را مورد ارزیابی قرار داد. 

اگر با شرکتی که به طور قانونی فعالیت نکند یا به هر دلیلی فاقد شماره ثبت و سایر مشخصات قابل استعلام باشد، وارد معامله شوید، ممکن است ضرر زیادی عایدتان شود. در واقع استعلام ثبت شرکت مهر تاییدی بر قانونی بودن یک کسب و کار است و باعث ایجاد اطمینان در همکاری می شود.

نتیجه استعلامثبت شرکتدر سامانه شناسه ملی اشخاص حقوقی

ویژگی های مشخصات ثبتی شرکت ها

مشخصات ثبتی شرکت ها، اطلاعاتی هستند که زمان ثبت شرکت به متقاضی داده می شود. این اطلاعات که شامل نام شرکت، شماره ثبت و شناسه ملی شرکت می شود، مشخص کننده شرکت های ثبت شده در ایران می باشد و با در دست داشتن هر کدام از این اطلاعات می توانید به اطلاعات شناسنامه شرکت دسترسی پیدا کنید. این مشخصات ثبتی دارای ویژگی هایی هستند که به اختصار به بیان هر کدام می پردازیم.

نام شرکت

انتخاب نام شرکت از ابتدایی ترین اقدامات برای ثبت شرکت است. نام شرکت دارای سه سیلاب و منحصرا مختص شرکت می باشد. با جست و جوی نام شرکت در سامانه استعلام اشخاص حقوقی، می توان به اطلاعات شناسنامه شرکت دسترسی پیدا کرد.

شماره ثبت شرکت

شماره ثبت شرکت یکی از مدارک قابل استناد جهت استعلام است. هر شماره ثبت، منحصر به فرد و مخصوص یک شرکت می باشد. ویژگی های آن به شرح زیر می باشد:

شماره ثبت ثابت و بدون تغییر است.

مادامی که شرکت به فعالیت خود ادامه می دهد، با ارائه این شماره قابل شناسایی است. 

نداشتن شماره ثبت به معنی مجاز نبودن فعالیت شرکت است. 

با داشتن این شماره می توان شناسنامه شرکت ها را بررسی کرد. در واقع این کد به شناسایی و بررسی هویت اشخاص حقوقی ثبت شده در سازمان های مختلف کمک شایانی می نماید.

استعلامثبت شرکتدر سامانه ثبت شرکت

شناسه ملی شرکت

بدلیل امکان وجود تشابه در شماره ثبت، شناسه ملی شرکت تعریف شده است. شناسه ملی، یک شماره 11 رقمی است که زمان ثبت شرکت به آن اختصاص پیدا می کند و شرکت قانونا با این شماره شناسایی می شود. در واقع شناسه ملی مهم ترین مشخصه شرکت ثبت شده می باشد. این شماره دارای ویژگی های مشابه شماره ثبت می باشد.

استعلام چه چیزی را برای ما مشخص می کند؟

با استعلام ثبت شرکت در ایران یک تصویر شامل شناسنامه شرکت به متقاضی ارائه می شود. این تصویر شامل موارد زیر می باشد:

 • ثبت کننده شخصیت حقوقی(ثبت کننده نام شرکت)
 • شناسه ملی شخصیت حقوقی
 • تاریخ تاسیس شخصیت حقوقی
 • تاریخ آخرین به روز رسانی (تاریخ ثبت آخرین تغییرات شرکت)
 • نام کامل شخصیت حقوقی(نام شرکت)
 • نوع شخصیت حقوقی(نوع شرکت اعم از سهامی خاص، با مسئولیت محدود و غیره)
 • شماره ثبت شخصیت حقوقی
 • واحد ثبتی ثبت کننده
 • کد پستی شخصیت حقوقی
 • محل اقامت قانونی
 • وضعیت شخصیت حقوقی

 

کجا استعلام بگیریم؟

برای استعلام شرکت در ایران باید یکی از اطلاعات شرکت یعنی نام شرکت، شماره ثبت و شناسه ملی شرکت موجود باشد. برای استعلام می توان از سه طریق اقدام نمود. 

روش اول استعلام شرکت از طریق سامانه ثبت شرکت ها می باشد. در این روش می بایست به سامانه ثبت شرکت ها به آدرسirsherkat.ssaa.ir  مراجعه شود. سپس از قسمت اطلاعات عمومی شخصیت حقوقی، فیلد های مربوطه را تکمیل کرده و جواب استعلام به شما ارئه خواهد شد.

روش دوم استعلام ثبت شرکت ها در ایران از طریق سامانه اینترنتی بازبینی شناسه ملی به آدرس ilenc.ir است. سامانه اینترنتی بازبینی شناسه ملی یا سامانه استعلام اشخاص حقوقی کشور، زیر مجموعه سازمان ثبت اسناد کشور است که در حال حاضر معتبر ترین منبع جهت استعلام ثبت شرکت می باشد. تنها شرکت هایی دارای اعتبار هستند که نامشان در سامانه ثبت شده باشد. 

جهت استعلام ثبت اشخاص حقوقی ابتدا وارد وب سایت سازمان ثبت اسناد شوید

 تصویر سامانه استعلامثبت شرکتو نکات قابل توجه

در سمت راست، فیلد های مربوط به مشخصات شرکت قرار دارند. شما می توانید با پر کردن یکی از مشخصات شرکت که شامل شناسه ملی، شماره ثبت و نام شخصیت(نام شرکت)، و همچنین وارد کردن تصویر امنیتی، اطلاعات شناسنامه شرکت را مشاهده کنید. توجه کنید که وارد نمودن تنها یکی از فیلد های مربوطه کافی است. 

زمانی که شما تنها نام شرکت مورد نظر را در اختیار دارید، می توانید با استفاده از نام شرکت اقدام به استعلام نمایید. توجه کنید در صورتی که تنها از نام شرکت استفاده می کنید، نام آن باید شامل 3 سیلاب اصلی باشد و کلمات بیان کننده خدمات یا موضوع شرکت مانند مهندسی، کشاورزی و غیره شامل نام شرکت نمی شوند. پس از تکمیل فیلد مربوط به نام شرکت، عبارت امنیتی را وارد نمایید و از نتایج جست و جو، شرکت مورد نظر را انتخاب نمایید.

اگر شما از شماره ثبت شرکت استفاده می کنید، با نوشتن آن در قسمت مربوطه و تکمیل کردن فیلد مربوط به عبارت امنیتی و انتخاب گزینه جست و جو، نام شرکت نمایان می شود. با انتخاب شرکت از قسمت جست و جو می توانید اطلاعات شرکت شامل شناسنامه شرکت را مشاهده نمایید.

در صورتی که شناسه ملی شرکت را در اختیار دارید، فیلد مربوطه را تکمیل نمایید و سپس عبارت امنیتی را وارد کادر مربوطه کنید. شناسه ملی شرکت به تنهایی برای استعلام ثبت شرکت کافی است. پس از انتخاب گزینه جست و جو، نام شرکت و دیگر مشخصات شرکت در کادر جست و جو نمایش داده می شود. با انتخاب شرکت می توانید اطلاعات شناسنامه ای شرکت را مشاهده کنید. 

توجه کنید که کد پستی و محل اقامت مشخص شده در شناسنامه اطلاعاتی شرکت، مربوط به محل اقامت قانونی شرکت در زمان تاسیس می باشند و اگر تا این زمان اقدام به تغییر آدرس شرکت شده باشد در این استعلام مشخص نیست و برای اطلاع از تغییرات شرکت باید به پورتال روزنامه رسمی کشور مراجعه نمایید.

 روش سوم از طریق استعلام صدور آگهی ثبت شرکت در سامانه روزنامه رسمی به آدرس rooznamehrasmi.ir می باشد. روزنامه های رسمی، موارد با اهمیت و لازم هر شرکت را به صورت آگهی چاپ می کنند تا عموم مردم بتواند از آن اطلاع داشته باشند. برای اطلاع از آگهی ثبت شرکت می توانید از طریق این سامانه و وارد نمودن اطلاعات مربوط به شرکت(شناسه ملی، شماره ثبت، نام شرکت) اقدام به استعلام آگهی صادر شده برای شرکت نمایید. 

شما همچنین می توانید از طریق پورتال rrk.ir به بایگانی آگهی های قانونی از سال1382 تا سال 1391 دسترسی پیدا کنید و با استفاده از جست و جوی پیشرفته سایت، و با داشتن اطلاعات مربوط به شرکت(نام شرکت، شماره ثبت و شناسه ملی شرکت)، آگهی صادر شده شرکت مورد نظر را پیدا کنید. روزنامه تاسیس و تغییرات شرکت در این پورتال وجود دارند. در روزنامه تاسیس علاوه بر موارد اطلاعاتی که سامانه شناسه اشخاص حقوقی ارائه می دهد، اطلاعات دیگری مانند اعضای شرکت، میزان سرمایه شرکت در زمان تاسیس، موضوع فعالیت و سایر اطلاعات موجود در آگهی تاسیس قابل مشاهده می باشند. در صورتی که اطلاعاتی از شرکت مورد نظر در این سایت مشاهده ننمودید، به این معنی است که شرکت مورد نظر به طور قانونی ثبت نشده است.

روش چهارم از طریق موسسات ثبت شرکت مانند موسسه ثبت ملل می توانید اقدام به استعلام ثبت شرکت نمایید. در مواردی که اطلاعاتی که شما از شرکت مورد نظر در اختیار دارید کامل نباشد، می توانید با مراجعه به کارشناسان ما در موسسه ثبت ملل، از شناسنامه اطلاعاتی شرکت مورد نظر خود مطلع شوید.

فقط استعلام شرکت کافیه؟

استعلام ثبت شرکت در ایران تنها به مشخص کردن اطلاعات عمومی شرکت مانند فعال بودن شرکت، سال تاسیس، نوع شرکت، آدرس شرکت هنگام تاسیس و غیره می باشد. مطلع شدن از موارد دیگر همچون حسن شهرت شرکت، میزان بازدهی شرکت، صورت حساب های مالی شرکت و از این قبیل موارد که باعث اطمینان بیشتر جهت همکاری یا معامله و امور تجاری  می شود، بستگی به نوع شرکت دارد. در شرکت های عام مانند سهامی عام یا تعاونی عام، تمام موارد مربوط به امور مالی در اختیار عموم قرار می گیرد در حالی که در شرکت های دیگر تنها می توان به سوابق و اطلاعاتی که شرکت در اختیار شما می گذارد، اطمینان کنید. همچنین می توانید سوابق ورشکستگی شرکت و حسن حساب بانکی شرکت را بررسی نمایید. 


لینک کوتاه مطلب:

لینک شبکه های اجتماعی:

1- ویرگول

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403