افراد مجاز ثبت شرکت در ایران

ثبت شرکت

در این مقاله قصد داریم به مبحث به چه افرادی اجازه ثبت شرکت در ایران داده می‌شود بپردازیم. در ادامه مارا همراهی کنید. با تشکر ثبت ملل.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 11 بهمن 1398

شرکت تجاری

قراردادیکه به موجب آن دو یا چند نفر توافق می‌کنند سرمایه مستقلی را که از مجموع آورده‌های آن تشکیل می‌شود ایجاد کنند و این سرمایه به موسسه‌ای که برای انجام مقصود خاصی تشکیل می‌گردد، اختصاص دهند. در این بین این افراد متعهد می‌شوند در سود و زیان‌های احتمالی حاصل از به کارگیری سرمایه سهیم شوند.

به‌موجب ماده 195 قانون تجارت، ثبت کلیه شرکت‌های مذکور در این قانون الزامی و تابع جمیع مقررات قانون ثبت شرکت‌ها است.

 

اما سوال اصلی این است که به چه افرادی اجازه ثبت شرکت در ایران داده می‌شود ؟

در پاسخ به این سوال باید عنوان کنیم کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی برای دستیابی به منفعت و سود می‌توانند دارایی و تخصص خود را که شامل سرمایه و ارائه خدمات است در کنار هم قرار دهند و شرکت ثبت کنند.

همانطور که می‌دانیم هر کشوری دارای قوانین خاص و ویژگی‌هایی می‌باشد. در کشور ما ایران نیز قوانین خاصی برای ثبت شرکت‌ها در نظر گرفته شده است که برای شروع فعالیت تجاری می‌بایست مطابق این قوانین عمل نمود.

به‌موجب قوانین کشور ایران، افرادی اجازه ثبت شرکت در ایران داده می‌شود، به شرح ذیل می‌باشند :

·       کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی اعم از ایرانی و خارجی می‌توانند در ایران شرکت ثبت نمایند.

·       دارا بودن سوءپیشینه اشخاص، مانعی جهت ثبت شرکت نیست فقط نمی‌توانند جزء هیئت مدیره، مدیرعامل و یا بازرسین شرکت باشند.

·       اشخاص خارجی می‌توانند بدون شریک ایرانی بصورت مالکیت 100درصد در ایران شرکت به ثبت برسانند.

·       چندین شریک با همدیگر می‌توانند بدون وجود اشخاص حقیقی، شرکت مستقلی به ثبت برسانند.

(Joint Venture) به‌منظور ایجاد اشتغال در ایران، سعی شده است تا این روند در ایران راحت طی گردد. ( مدارک لازم گواهی ثبت شرکت + کپی مدارک هویتی نمایندگان آن‌ها )

بیان این مطلب لازم به ذکر است که جوینت ونچر (Joint Venture) یا مشارکت انتفاعی، به یک واحد تجاری مشترک گفته می‌شود که توسط دو یا چند مشارکت کننده برای هدف مشخص تجاری، مالی یا فنی ایجاد می‌شود.

به بیانی دیگر، جوینت ونچر به اتحاد چند شرکت یا فرد و یا ترکیبی از این دو، جهت انجام و به ثمر رساندن یک فعالیت مشخص گفته می‌شود، بدون اینکه مدت معینی برایش در نظر گرفته شده باشد. نظیر اتحاد چند شرکت جهت انجام پروژه‌های نفتی.

 

برخی از مواد قانونی در این رابطه را در ذیل برای شما شرح خواهیم داد :

·       شرکت‌های بیمه اعم از خارجی و ایرانی و تابع نظام نامه‌هایی خواهند بود که از طرف وزرات عدلیه تنظیم می‌شود. قبول تقاضای ثبت شرکت‌ها و شرایط مربوط به ادامه عملیات آن‌ها منوط به رعایت مقررات نظام نامه‌های مزبور خواهد بود. (ماده 8 قانون ثبت شرکت‌ها، مصوب خرداد 1310 با اصلاحات بعدی)

·       هر شرکت خارجی برای اینکه بتواند به وسیله شعبه یا نماینده به امور تجارتی یا صنعتی یا مالی در ایران مبادرت نماید، باید در مملکت اصلی خود شرکت قانونی شناخته شده در اداره ثبت اسناد تهران به ثبت رسیده باشد.(ماده 3)

·       تغییرات راجع به نمایندگان شرکت ویا مدیران شعب آن باید به اداره ثبت اسناد کتباً اطلاع داده شود و تا وقتی که این اطلاع داده نشده عملیاتی که نماینده و یا مدیر سابق به نام شرکت انجام داده ،عملیات شرکت محسوب می‌شود مگر اینکه شرکت اطلاع اشخاصی را که به استناد این ماده حقی می‌کنند از تغییر نماینده یا مدیر خود به ثبت رساند.(ماده 7)

 

در پایان 2 سوال متداول را برای شما عزیزان مطرح کرده و به آن‌ها پاسخ خواهیم داد.

 

1-  ایا سهام‌داران شرکت سهامی خاص می‌توانند زیر سن قانونی 18 سال باشند ؟

سهام‌داران می‌توانند زیر 18 سال باشند، اما نمی‌توانند عضو هیات مدیره باشند.

2-  آیا کارمند  رسمی دولت می‌تواند سهام‌داران یا عضو هیات مدیره باشد ؟

کارمند رسمی دولت تنها در صورتی می‌تواند سهام‌دار باشد که 20 درصد از سهام شرکت را در اختیار داشته باشد و بدون داشتن حق امضا تنها می‌تواند عضو هیات مدیره باشد.پ

با تشکر از همه شما عزیزان که وقت خود را صرف مطالعه مقاله به چه افرادی اجازه ثبت شرکت در ایران داده می‌شود کردید. امیدواریم مطالب فوق مورد استفاده شما دوستان قرار گرفته باشد. با سپاس از شما، ثبت ملل.


لینک کوتاه مطلب:

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403