تغییر پروانه کسب | مراحل انتقال مالکیت جواز کسب

تفییرات ثبت شرکت ها

برای ایجاد یک واحد صنفی و فعالیت در آن نیاز به مجوزی به نام جواز کسب یا پروانه کسب دارید و درواقع با پروانه کسب، کسب و کار شما کاملا حرفه ای دنبال می شود. اگر شخصی بخواهد پروانه کسب خود را به دیگری منتقل کند و یا حتی تصمیم به تغییر شغل بگیرد باید مراحل تغییرات پروانه کسب را طی کند.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 14 شهریور 1401

صاحبان پروانه کسب باید فعالیت خود را در محدوده مقرر شده در جواز کسب انجام دهند. خارج شدن از محدوده مقرر برای آن‌ها به منزله سرپیچی از قوانین موجود می‌باشد. طبق قوانین و ضوابط صاحبان پروانه کسب و کار می‌توانند تغییراتی را در آن به وجود بیاورند. اما هر نوع تغییر در پروانه کسب باید زیر نظر اتحادیه موردنظر و تحت قوانین مقرر صورت بگیرد. انجام هر نوع تغییر در پروانه کسب خارج از مقررات و ضوابط قانونی فاقد ارزش و اعتبار می‌باشد. به عنوان مثال اگر شخصی بخواهد پروانه کسب خود را به دیگری منتقل کند و یا حتی تصمیم به تغییر شغل بگیرد آیا امکان ایجاد تغییرات در همان جواز وجود دارد یا اینکه باید یک پروانه جدید اخد کند؟

اگر در حال خواندن این نوشته هستید؛ به این معنی است که شما نیز با این سوالات در طول روند کاری خود مواجه شده اید. در ادامه کارشناس ثبتی به این پرسش ها پاسخ خواهد داد.

ایجاد تغییرات در پروانه کسب

برای ایجاد یک واحد صنفی و فعالیت در آن نیاز به مجوزی به نام جواز کسب یا پروانه کسب دارید و درواقع با پروانه کسب، کسب و کار شما کاملا حرفه ای دنبال می شود. در داخل پروانه کسب اطلاعات مختلفی در خصوص متقاضی، محل کسب و رسته یا صنف انتخاب درج می شود.

این مجوز یا به صورت موقت یا یکساله و یا به صورت پنج ساله صادر می شود. پس از گذشت این مدت زمان در این دو حالت یا درواقع انقضای این مهلت، متقاضی باید برای تمدید اقدام کند. اما سوالی که برخی از فعالان کسب و کار با آن مواجه می شوند این است که امکان انجام تغییرات در پروانه کسب وجود دارد یا خیر؟

پیشنهاد مطالعه: شرایط، مدارک و مراحل تغییرات در ثبت شرکت در سال 1401

تغییر رسته صنفی

عوض کردن رسته صنفی یکی از پرتکرارترین موارد ایجاد تغییرات در پروانه کسب به شمار می رود. همانگونه که می دانید هر صنفی دارای اتحادیه مختص به خود است. اگر قصد انتقال پروانه کسب فعلی خود به یک صنف دیگر را دارید باید درخواست خود را به اتحادیه فعلی ارائه کنید.

البته اتحادیه مذکور پیش از موافقت با این خواسته، استعلام انجام می دهد و تسویه حساب های لازم را با شما انجام خواهد داد. پس از درخواست، حدود پانزده روز طول می کشد که اتحادیه نظر خود را در این رابطه به شما ابلاغ کند. عدم اعلام پاسخ به منزله دریافت پاسخ مثبت خواهدبود. البته در صورت رد تقاضا نیز امکان اعتراض وجود دارد.

مدارک تغییر پروانه کسب


مدارک لازم جهت درخواست تغییر رسته پروانه کسب چیست ؟

 1.       نام متقاضی
 2.       نام خانوادگی متقاضی
 3.       کد ملی متقاضی
 4.       نام محل کسب و کار فعلی
 5.       شماره پروانه کسب
 6.       تاریخ صدور پروانه کسب
 7.       مدت اعتبار پروانه کسب
 8.       تلفن همراه متقاضی
 9.       پست الکترونیک متقاضی
 10.      شماره تلفن منزل متقاضی
 11.   شماره تلفن محل کسب و کار
 12.   آدرس و کد پستی محل سکونت
 13.   آدرس محل کسب مندرج در پروانه
 14.   رسته مورد تقاضا برای فعالیت جدید
 15.   تصویر سه در چهار

مراحل تغییر صاحب پروانه کسب به چه صورت است؟

اگر قصد انتقال یا تغییر صاحب پروانه کسب را دارید، با توجه به قوانین باید مراحل زیر طی شود:

 1.       ابتدا متقاضی باید درخواست خود را به ‌صورت کتبی به اتحادیه مورد نظر ارائه دهد. لازم است نام و مشخصات فرد مورد نظر برای دریافت مالکیت پروانه کسب نیز در درخواست مکتوب متقاضی انتقال قید شود.
 2.       اتحادیه واحد صنفی مورد نظر با بررسی مدارک موجود صلاحیت یا عدم صلاحیت فرد جدید را تعیین می‌کند.
 3.       در صورتی که فرد معرفی شده واجد شرایط قانونی تشخیص داده شود، با توجه به رعایت سایر مقررات پروانه کسب قبلی ابطال می‌گردد.
 4.       بازرس به واحد صنفی برای تاييد هیئت مدیره ارسال می‌شود.
 5.       در نهایت صدور پروانه کسب جدید به نام فرد معرفی ‌شده.

توجه: با الکترونیکی شدن پروسه های اداری اغلب اتحادیه ها به سامانه ایرانیان اصناف وصل شده و متقاضیان از طریق سایت می توانند برای تغییر مالکیت اقدام کنند. شما فقط با یک تماس با کارشناسان ثبت ملل می توانید انجام امور ثبت نام و ارسال درخواست را به ما بسپارید.

مدارک لازم جهت انتقال مالکیت پروانه کسب

 1.       تصویر اصل پروانه کسب
 2.       تصویر اجاره نامه یا سند مالکیت
 3.       ارائه درخواست کتبی انتقال محل پروانه كسب
 4.       تصویر متقاضی
 5.       تصویر کارت ملی
 6.       ارائه کد پستی ده رقمی محل کسب
 7.       تصویر مدرک تحصیلی
 8.       واریز مبلغ تعیین شده و ارائه فیش واریز
 9.       ارائه تعهد محضری، این تعهد باید طبق فرم اتحادیه انجام شود

تایید مراحل پروانه کسب

تائیدیه انتقال پروانه کسب توسط مراجع ذیصلاح پس از چند روز ابلاغ می‌گردد؟

پس از انجام استعلام ‌ها و مورد قبول بودن نتایج و بررسی‌ های انجام شده توسط بازرس اتحادیه مورد نظر باید حداکثر طی مدت ۱۵ روز کاری نتیجه به متقاضی اعلام گردد.

استعلام‌های الزامی برای انتقال و تغییر صاحب جواز کسب:

 1.  جواب استعلام شهرداری (فيش عوارض ساليانه بنام متصدی برای مكان درخواستی قابل قبول است)
 2.  جواب استعلام دارایی (هر گونه مدرک تشكل پرونده بنام متصدی برای مكان درخواست)
 3.  جواب استعلام اماکن
 4.  جواب استعلام بهداشت
 5.  جواب استعلام انگشت نگاری

نحوه تغییر صاحب پروانه کسبی که مالک آن محجور است؟

طبق قانون ۱۹ نظام صنفی کشور برای افراد محجوری که فاقد صلاحیت تصمیم گیری در مورد پروانه کسب خود هستند؛ قیم آن‌ها با توجه به رعایت مقررات و ضوابط مقرر شده در قانون، نسبت به اداره و انتقال واحد صنفی مورد نظر و انتقال پروانه جواز کسب می‌توانند اقدام کند.

تکلیف متقاضی انتقال مالکیت پروانه کسب در صورت نگذراندن کلاس‌های مجمع نظر چیست ؟

لازم به ذکر است که طبق قوانین موجود گذراندن کلاس آموزشی برای آن دسته از افرادی که قصد انتقال مالکیت پروانه کسب را دارند، اما تاکنون در کلاس‌های مجمع شرکت نکرده اند جهت انتقال پروانه کسب الزامی است. در واقع اگر متقاضی در کلاس‌های مجمع اتحادیه شرکت نکرده باشد، فاقد یکی از شرایط لازم برای انتقال مالکیت پرانه کسب است.
برای دستیابی به این صلاحیت متقاضیان می‌توانند با مراجعه به سایت اتحادیه مربوطه از کلاس‌های آموزشی و دوره‌ها مطلع شوند. پس از ثبت نام، دوره آموزش تجارت کسب و کار را به صورت مجازی گذرانده و گواهی مربوطه را دریافت نمایند.


موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403