تفاوت هایی که بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی وجود دارد

مقایسه شرکت ها

در مبحث مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی، در ابتدا این دو شرکت را تعریف می‌کنیم تا با آن‌ها آشنایی کافی را کسب کنید.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 12 بهمن 1398

قیاس بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی

 

در مبحث مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی، در ابتدا این دو شرکت را تعریف می‌کنیم تا با آن‌ها آشنایی کافی را کسب کنید.

 

شرکت با مسئولیت محدود چیست ؟

به‌‌موجب ماده 94 قانون تجارت، شرکت با مسئولیت محدود شرکتی است که بین دو یا چند نفر برای امور تجارتی تشکیل شده و هر یک از شرکا بدون اینکه سرمایه به سهام و یا طعات سهام تقسیم شده باشد فقط تا میزان سرمایه خود در شرکت مسئول قروض و تعهدات شرکت می‌باشد.

شرکت با مسئولیت محدود، از رایج‌ترین شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران می‌باشد و عمدتاً بین اعضای یک خانواده، افراد فامیل و یا دوستان و آشنایان تشکیل می‌گردد.

لازم به ذکر است برای میزان سرمایه شرکت با مسئولیت محدود هیچ مبلغی تعیین نشده است.

 

شرکت سهامی چیست ؟

اصولا شرکت‌هایی که در آن‌ها نقش شرکا کم رنگ است، شرکت‌های سهامی نام دارند. این خصوصیت بیشتر در شرکت‌های سهامی عام قابل توجه می‌باشد.

در شرکت‌های سهامی، حقوق شرکا یا سهام‌داران در غالب سهام ظهور پیدا می‌کند. سهام شرکا قابل نقل و انتقال می‌باشد و مسئولیت سهام‌داران بنا به آورده آن‌ها مشخص می‌شود.

 

در بالا برای مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی، در ابتدا آن‌ها را شرح دادیم و در ادامه به مباحث دیگر، مانند مراحل ثبت این شرکت‌ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

 

باید عنوان کرد برای تشکیل شرکت با مسئولیت محدود، باید مراحل ضروری زیر را طی کنیم :

1-  تنظیم شرکت‌نامه و امضای آن

2-  تادیه و پرداخت کل سرمایه شرکت

3-  ثبت شرکت در اداره ثبت شرکت‌ها

 

اما در ادامه و ارتباط با مطالب فوق، لازم است توضیحاتی ارائه شود که در ذیل به آن می‌پردازیم.

1-  شرکت‌نامه در شرکت‌های با مسئولیت محدود رکن اساسی آن است. به‌ طوری‌که عدم تنظیم آن سبب بطلان شرکت است. در شرکت‌نامه نسبت مشارکت هر شریک و سهم‌الشرکه هرکدام اعم از نقدی یا غیرنقدی که باید تقویم شده باشد، قید می‌گردد.

2-  در شرکت‌های با مسئولیت محدود بر خلاف شرکت‌‌های سهامی، کل سرمایه نقدی باید در ابتدا پرداخت شده و سهم‌الشرمه غیرنقدی نیز تقویم و تسلیم شده باشد، در حالی‎‌که در شرکت‌های سهامی با پرداخت 35 درصد سرمایه نقدی و تعهد بقیه آن می‌توان اقدام به تاسیس شرکت نمود.

به‌موجب ماده 100 قانون تجارت چنانچه شرکت با مسئولیت محدود نسبت به تادیه کل سرمایه نقدی و غیرنقدی اقدام ننماید باطل و از درجه اعتبار ساقط است. البته باید توجه داشت که شرکت حتی در صورتی‌که به‌موجب عدم اجرای این امر باطل گردد، در مقابل اشخاص ثالث و مطالبات آن‌ها حق استناد به این بطلان را ندارد.

3-  پس از طی مراحل فوق، شرکت باید در اداره ثبت شرکت‌ها ثبت شود. اسم شرکت نباید متضمن نام هیچ یک از شرکا باشد و همانند شرکت‌های سهامی، الزاماً باید نامی غیر از شرکا داشته باشد و حتی نام آن نباید به صورتی باشد که اشخاص ثالث اعتبار شرکت را منوط با مربوط با اعتبار یکی از شرکا تلقی کنند. قطعا اگر جز این باشد شریکی که نام او در شرکت قید شده در مقابل اشخاص ثالث حکم شریک ضامن در شرکت تضامنی را خواهد داشت.

 

حال در ادامه مبحث مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی، برای تشکیل شرکت سهامی عام، باید مراحل ضروری زیر انجا شود :

1-  تهیه مدارک و اسناد اولیه برای تاسیس شرکت سهامی عام

2-  مرحله پذیره نویسی شرکت

3-  مجمع عمومی موسس شرکت سهامی عام

 

در ادامه به مهمترین نکات در ثبت شرکت‌های سهامی خاص می‌پردازیم. این نکات به 16 مورد اساسی تقسیم می‌شود که خود را موظف می‌دانیم همه این موارد را بیان کنیم.

 

1-  در شرکت‌های سهامی خاص موسسان به سرمایه اشخاص ثالث (عموم) رجوع نمی‌کنند.

2-  برای تشکیل آن باید حداقل سه شخص حضور داشته باشند که بر اساس قواعد حاکم بر شرکت‌ها می‌توانند اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند.

3-  برای تشکیل این نوع شرکت‌ها، داشتن اهلیت ضروری نمی‌باشد و قیم یا ولی محجور نیز می‌توانند واسطه تشکیل شرکت برای اشخاص فاقد اهلیت شوند.

4-  سرمایه شرکت سهامی خاص، حداقل یک میلیون ریال است و توسط موسسان هنگام تاسیس تامین می‌شود.

5-  شرکت‌ سهامی خاص حق انتشار اوراق قرضه را ندارد.

6-   کلمه خاص باید قبل یا بعد از نام شرکت ذکر گردد در غیر این‌صورت هریک از افراد ذینفع می‌تواند انحلال آن را از دادگاه درخواست نماید.

7-  سرمایه باید شامل اوراق سهام باشد.

8-  شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خود را برای پذیره‌نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا وسیله بانک‌ها عرضه نمایند و یا به انتشار آگهی و یا اطلاعیه و هر نوع تبلیغی برای فروش سهام خود اقدام کنند مگر اینکه از مقررات شرکت‌های سهامی عام تبعیت نمایند.

9-  با توجه به اینکه نقل و انتقال سهام در این شرکت‌ها در روزنامه رسمی کشور آگهی نمایند و جز آئین‌نامه داخلی شرکت‌ها می‌باشد به همین علت آگاهی از لیست دقیق سهام‌داران از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا تنظیم هرگونه صورت‌جلسه اعم از تغییرات، تمدید و یا هر نوع  صورت‌جلسه قابل ثبت دیگر نیاز به ارائه لیست سهام‌داران شرکت خواهد داشت.

10-                     برای تاسیس و ثبت شرکت سهامی خاص، طرح و تنظیم اعلامیه پذیره‌نویسی لازم نیست.

11-                     در موقع تاسیس شرکت سهامی خاص، موسسین باید لااقل سی‌وپنج درصد آن را نقدا در حسابی که به نام شرکت در شرف تاسیس و در نزد بانک افتتاح می‌کنند، واریز نمایند و پرداخت بقیه را تعهد کنند.

12-                     تمام یا قسمتی از سرمایه می‌تواند غیرنقدی باشد که در این صورت باید کلیه سرمایه غیرنقدی ادا گردد.

13-                     در شرکت سهامی خاص، تشکیل مجمع موسسین، بر خلاف شرکت سهامی عام الزامی نمی‌باشد.

14-                     در شرکت سهامی خاص، مانند شرکت سهامی عام آورده‌های غیر نقدی باید طبق نظر کارشناس رسمی وزارت دادگستری ارزیابی شود و نمی‌توان آن‌ها را به مبلغی بیش از ارزیابی مذکور قبول کرد.

15-                     طبق ماده 21 لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت‌های سهامی خاص نمی‌توانند سهام خود را برای پذیره نویسی یا فروش در بورس اوراق بهادار یا توسط بانک‌ها عرضه نمایند و یا با انتشار آگهی و اطلاعیه یا هر نوع اقدام تبلیغاتی به فروش سهام خود مبادرت کنند. مگر آن‌که به شرکت سهامی عام تبدیل شوند و از مقررات آن پیروی نمایند.

16-                     در شرکت سهامی خاص، بدون ذکر در قانون، تعداد سهام‌داران محدود می‌باشد بر خلاف شرکت سهامی عام که تعداد سهام‌داران نامحدود می‌باشد.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت با مسئولیت محدود :

1-  کارت ملی برابر اصل کلیه سهام‎‌داران ( برابر اصل در مراجع قضایی یا دفاتر اسناد رسمی صورت می‌گیرد )

2-  تقاضانامه ثبت شرکت با مسئولیت محدود در 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل تقاضانامه توسط کلیه سهام‌داران ( لازم به ذکر است اوراق تقاضانامه و شرکتنامه به دلیل بهادار بودن صرفا می‌بایست از محل اداره ثبت شرکت‌ها تهیه گردند. )

3-  شرکتنامه 2 برگ و تکمیل آن و امضا ذیل شرکتنامه توسط کلیه سهام‌داران

4-  اساسنامه 2 جلد و امضا ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهام‌داران

5-  صورت‌جلسه مجمع عمومی موسسین و هیئت مدیره 2 نسخه که به امضا سهام‌داران و بازرسین رسیده باشد.

6-   اخذ و ارائه مجوز در صورت نیاز

7-  تائیدیه هیئت مدیره اشخاص حقوقی سهام‌دار، مبنی بر غیردولتی بودن آن

8-  معرفی‌نامه نمایندگان، در صورتیکه سهام‌داران و اعضا هیئت مدیره از بین اشخاص حقوقی باشند و ارائه تصویر روزنامه رسمی آگهی تاسیس یا آخرین تغییرات آن

9-  گواهی عدم سوءپیشینه برای کلیه اعضا

10-                     ارائه مجوز در صورت نیاز بنا به تشخیص کارشناس اداره ثبت شرکت‌ها

 

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی عام

 

ثبت شرکت سهامی عام دارای 2 مرحله می‌باشد که در اینجا برای شما این 2 مرحله را شرح خواهیم داد.

 

مرحله اول : تشکیل و تحصیل اجازه پذیره‌نویسی

1-  دو نسخه طرح اعلامیه پذیره‌نویسی که بایستی به امضا کلیه موسسین رسیده باشد.

2-  دو نسخه اظهارنامه تکمیل شده

3-  دو نسخه طرح اساسنامه تکمیل شده

4-  تصویر برابر با اصل مدارک احراز هویت موسسین

5-  اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت سرمایه (حداقل 35 درصد از 20 درصد سرمایه تعهد شده)

6-   اصل مجوز فعالیت از مراجع ذیربط در موادی ثبت موضوع نیاز به مجوز داشته باشد.

7-  اصل مجوز اولیه از سازمان بورس و اوراق بهادار

8-  تکمیل فرم تعیین نام به ترتیب اولویت‌ نام‌های پیشنهادی و همچنین فیش واریزی مربوطه

 

مرحله دوم : ایجاد و ثبت شرکت‌های سهامی عام

1-  دو نسخه اساسنامه که به تصویب مجمع عمومی رسیده باشد.

2-  دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین متضمن تصویب اساسنامه، تعیین اعضا هیئت مدیره، انتخاب بازرسان و روزنامه‌های کثیرالانتشار

3-  دو نسخه صورتجلسه هیات مدیره

4-  اصل گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه شرکت (در صورتیکه قسمتی از سرمایه موسسین بصورت غیرنقدی باشد، ارائه اصل گواهی کارشناس رسمی دادگستری الزامی است)

5-  اصل مجوز سازمان بورس و اوراق بهادار (مجوز ثانویه)

 

مدارک مورد نیاز جهت ثبت شرکت سهامی خاص

1-  تکمیل دو نسخه اساسنامه شرکت که باید به امضای سهامداران رسیده باشد.

2-  تکمیل دو نسخه اظهارنامه شرکت سهامی خاص مشعر بر تعهد کلیه سهام و گواهینامه بانکی حاکی از تادیه قسمت نقدی آن که نباید کمتر از سی و پنج درصد کل سهام باشد. اظهارنامه مذکور باید به امضای کلیه سهامداران رسیده باشد. هرگاه تمام یا قسمتی از سرمایه به صورت غیرنقدی باشد باید تمام آن تادیه گردیده و صورت تقویم آن به تفکیک در اظهارنامه منعکس شده باشد و در صورتیکه سهام ممتازه موجود باشد باید شرح امتیازات و موجبات آن در اظهارنامه منعکس شده باشد.

3-  ارائه دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومی موسسین

4-  تعیین اولین مدیران و بازرسان و قبول سمت مدیریت و بازرسی و کپی شناسنامه برابر اصل شده تمامی اعضای هیات مدیره و سهام‌داران و بازرسین

5-  کپی کارت ملی برابر اصل شده تمامی اعضای هیئت مدیره و سهام‌داران و بازرسین (در دفاتر اسناد رسمی) و یا وکیل رسمی شرکت

6-   در صورتیکه اعضاء هیئت مدیره یا سهامداران اشخاص حقوقی باشند، ارائه کپی آخرین روزنامه رسمی شخص حقوقی و نامه معرفی نماینده (در سربرگ شرکت) و کپی شناسنامه و کپی کارت ملی برابر اصل شده نماینده شخص حقوقی

7-  در صورت داشتن سهام‌دار خارجی برای اشخاص حقیقی ارائه کپی برار اصل پاسپورت و برای اشخاص حقوقی ارائه گواهی ثبت شرکت نزد مرجع ثبت شده حاوی آخرین وضعیت شرکت و همچنین ارائه اصل و ترجمه وکالتنامه و اختیارنامه وکیل سهام‌دار خارجی (اعم از حقیقی و حقوقی)

8-  ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره، مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت شرکت(مراکز پلیس +10)

9-  ارائه اقرارنامه در متن صورتجلسه جهت کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت مبنی بر اینکه مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل 141 قانون اساسی نبوده و هیچگونه ممنوعیت قانونی موضوع مواد 111 و 126 قانون تجارت برای آن‌ها جهت عضویت در هیات مدیره و مدیرعاملی وجود ندارد. در زیر همین بند نمونه اقرارنامه آورده شده است. نمونه متن اقرارنامه: کلیه اعضا هیئت مدیره و مدیرعامل اقرار نمودند مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل 141 قانون اساسی و مواد 111 و 126 لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی‌باشند.

10-                     ارائه اقرارنامه بازرس یا بازرسان در متن صورتجلسه مبنی بر اینکه هیچگونه نسبت فامیلی اعم از نسبی و سببی با مدیران و مدیرعامل شرکت تا درجه سوم از طبقه اول و دوم ندارند و خود و یا همسرشان نیز از مدیران و مدیرعامل شرکت بطور موظفی حقوق دریافت نمی‌دارند. در صورت کشف خلاف مشمول بند 3 ماده 243 لایحه اصلاح قسمتی از قانون تجارت خواهد بود. ارائه گواهی عدم سوء پیشینه کیفری کلیه اعضای هیات مدیره،مدیرعامل و بازرسان شرکت از طرف متقاضی ثبت لازم می‌باشد. در ذیل همین بند نمونه اقرارنامه آورده شده است :
نمونه متن اقرارنامه: بازرس یا بازرسین اقرار نمودند مشمول ممنوعیت‌های مندرج در اصل 141 قانون اساسی و مواد 111 و 126 لایحه اصلاحی قانون تجارت نمی‌باشند.

11-                     ارائه اصل وکالتنامه یا کپی برابر اصل وکالتنامه

12-                     ارائه اصل قیم نامه یا کپی برابر اصل قیم‌نامه

13-                     پرداخت فیش 000/40 ریال بعنوان هزینه

14-                     ارائه گواهی بانکی مبنی بر پرداخت حداقل 35 درصد سرمایه اولیه شرکت

 

از آن‌جا که طرح و تصویب اساسنامه و انتخاب مدیران و بازرسان و تعیین روزنامه و تنظیم اظهارنامه وغیره، لزوماَ باید توسط کلیه موسسین انجام گیرد چنین استنباط می‌شود که در شرکت‌های سهامی خاص کلیه تصمیمات در بدو تاسیس باید به اتفاق آراء اتخاذ گردد.

با تشکر از شما عزیزان که وقت خود را صرف مطالعه مقاله مقایسه بین شرکت مسئولیت محدود و سهامی کردید. با سپاس، ثبت ملل.


لینک کوتاه مطلب:

لینک شبکه اجتماعی:

1- ویرگول

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403