چگونگی ثبت شرکت دانش بنیان در ایران

ثبت شرکت دانش بنیان

در طیف متنوع شرکت‌های قابل ثبت در کشور نوعی خاص وجود دارد به نام شرکت‌های دانش بنیان در سال 1389 مجلس شورای اسلامی در حمایت از گسترش و کاربرد اختراعات و نوآوری‌ها و در نتیجه تجاری سازی آن‌ها مصوبه‌ای تصویب کرد تا این هدف جامعه برسد. این مصوبه باعث شد شرکت‌ها یا موسسات دانش بنیان ایجاد و تشکیل شوند. در ادامه با روند نوع ثبت و شرایط ثبت شرکت دانش بنیان بیشتر آشنا خواهیم شد. در ادامه با ما همراه باشید

ثبت شرکت دانش بنیان در ایران

در طیف متنوع شرکت‌های قابل ثبت در کشور نوعی خاص وجود دارد به نام شرکت‌های دانش بنیان در سال 1389 مجلس شورای اسلامی در حمایت از گسترش و کاربرد اختراعات و نوآوری‌ها و در نتیجه تجاری سازی آن‌ها مصوبه‌ای تصویب کرد تا این هدف جامعه برسد. این مصوبه باعث شد شرکت‌ها یا موسسات دانش بنیان ایجاد و تشکیل شوند. در ادامه با روند نوع ثبت و شرایط ثبت شرکت دانش بنیان بیشتر آشنا خواهیم شد. در ادامه با ما همراه باشید.

ویژگی‌های منحصر به فرد شرکت دانش بنیان

به طور معمول شرکت دانش بنیان فعالیتی در حوزه تولید کالا، زمین و ماشین آلات تولیدی ندارد. در شرکت دانش بنیان معمولا افراد تحصیل کرده‌که در رابطه با موضوعی تجربه کافی دارند اقدام به تولید اطلاعاتی می‌کنند، این اطلاعات در حقیقت همان محصول شرکت است و برای شرکت درآمد زایی خواهد داشت.
از دغدغه‌های این نوع شرکت‌های دانش بنیان به طور معمول ایجاد طرح‌های صنعتی و مالکیت معنوی محصولات است، دلیل آن هم این است که معمولا این گونه اطلاعات در شرکت‌ها به وضوح مشخص نیستند.

اهداف کلی شرکت دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان به طور کلی دارای اهداف متفاوتی نسبت به دیگر شرکت‌های تجاری هستند. از مهمترین اهداف این نوع شرکت‌ها هم افزایی علم و پیشرفت در زمینه علمی است. از دیگر اهداف این شرکت‌ها می‌توان به تولید ثروت، توسعه اقتصاد دانش محور، استفاده بهینه از پتاسنیل‌های دانشگاهی در کشور، محقق کردن اهداف علمی، در زمینه نوآوری و اختراع، تجاری سازی تحقیقات و به عرصه تولید و عرضه رساندن کالاها و... اشاره کرد.

شرایط مربوط به ثبت شرکت دانش بنیان

شرکت دانش بنیان به طور کلی دارای دو بخش برای شاخصه‌های کاری است. این دو بخش به شاخص‌های عمومی و شاخص‌های اختصاصی شناخته می‌شوند. تمام شرکت‌های دانش بنیان باید شاخص‌های عمومی را دارا باشند و همچنین باید یکی از سه مورد شاخص‌های اختصاصی را نیز در شرکت خود داشته باشند.

 

1 – شاخص‌های عمومی شرکت دانش بنیان

در شرکت‌های دانش بنیان تعدادی از اعضای هیئت مدیره به تعداد دو سوم آن‌ها باید شرایطی را داشته باشند که در ادامه آن را مرور خواهیم کرد.

·        حداقل دارای مدرک کارشناسی

·        حداقل سابقه فعالیت کاری یا علمی در حوزه فعالیت شرکت و یا در بخش مدیریت باید 3 سال باشد.

·        دارای حداقل یک اختراع ثبت شده در داخل کشور و یا یک اختراع بین المللی مرتبط با حوزه کاری شرکت.

·        به طور کلی نیمی از درآمد شرکت در یکسال گذشته مالی شرکت، از فروش فناوری، کالا و یا خدمات مربوط به حوزه دانش بنیان باشد

·        سابقه بیمه پرداختی برای حداقل 3 کارمند تمام وقت شرکت در مدت زمان حداقل 6 ماه

 

2 – شاخص‌های اختصاصی شرکت‌های دانش بنیان

شاخص‌های اختصاصی دانش بنیان خود به سه دسته تقسیم می‌شوند و همانطور که قبلتر گفتیم تمامی شرکت‌های دانش‌ بنیان علاوه بر داشتن شاخص‌های عمومی باید یکی از شاخص‌های اختصاصی را در شرکت داشته باشن که به آن می‌پردازیم.

·         شرکت‌های تولیدکننده کالاهای دانش بنیان
شرکت باید تولید کننده کالا یا کالاهای دانش بنیان مطابق فهرست کالاهای دانش بنیان مصوب کارگروه باشد که در 2 سال گذشته آن ها را در قالب کالاهای جدید یا ارتقاء یافته عرضه کرده و دانش فنی آن را بواسطه انتقال یا ایجاد دانش فنی، از طریق فعالیت‌های تحقیق و توسعه، نهادینه شده باشد.
بر طبق  آیین نامه‌ی تشخیص شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان تصویب شده در کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکت‌ها و موسسات دانش بنیان و نظارت بر اجرا، یکی از مهمترین شروط لازم برای شرکت‌های تولید کننده و دانش بنیان، تولید کالاهای دانش بنیان می باشد.

 

·        حوزه هایی که وجود کالاهای دانش بنیان و یا فناوری برتر در آنها وجه غالب را دارد و متوسط فعالیتهای تحقیق و توسعه درآن ها بیشتر از سایر حوزه های فناوری و صنعتی است.نظیر حوزه هایی همچون
 1- حوزه‌های فناوری زیستی مانند پزشکی،کشاورزی،صنعتی و محیط زیست
2-  فناوری نانو در زمینه محصولات و مواد
3-فوتونیک و اپیتک در موادقطعات و سامانه ها
4-فناوری اطلاعات و ارتباطات و نرم افزارهای کامپیوتری
5- انرژ‌ی های نوهسته ای و تجدید پذیر دارو
6- الکترونیک،مواد پیشرفته، ساخت و تولید پیشرفته و هوافضا

 

·        حوزه‌هایی که در بخشی حضور دارند که وجود کالاهای دانش بنیان در آن‌ها غالب نیست ، اما عاری از هرگونه فناوری برتر و ظهور محصولات دانش بنیان در آن‌ها مشاهده نیست مانند نفت و گاز، عمران و حمل نقل، برق، معدن و کشاورزی و از این قبیل مسائل در دسته سوم قرار می‌گیرند.

 

شرایط پذیرش طرح های حمایتی

شرایط پذیرش طرح‌ها حمایتی در این نوع شرکت‌ها بسیار متفاوت است در ادامه سعی بر آن داریم چند مورد از آن را به اطلاع شما برسانیم. تمامی این مزایای قانونی بر اساس عملکرد شرکت و پس از ثبت و ارزیابی صورت می‌گیرد.

·        تقویت اقتصاد ملی کشور

·        تقویت دفاع ملی کشور

·        حضور در امور اشتغال زایی

·        ارتقای سطح طرح‌ها در نمونه‌های صنعتی و یا ارتقای تکنولوژی

·        ارتقای نمونه محصولات صنعتی و تولید طرح‌هایی با پتانسیل بالا برای تجاری سازی و اشتغال زایی

·        حمایت از شرکت‌هایی که در زمینه تحقیق  و توسعه فعالیت دارند و امکان ایجاد پیشرفت در زمینه کیفیت و کمیت محصولات را دارند.

·        حمایت از شرکت‌هایی که توان رقابت با نمونه‌های خارجی را دارا هستند و در زمینه به کارگیری نخبگان فعال هستند.

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت دانش بنیان

·        رزومه شرکت

·        آخرین اظهارنامه مالیاتی ارسال شده به سازمان امور مالیاتی کشور

·        تصویر اساسنامه شرکت دانش بنیان

·        تصویر آگهی روزنامه رسمی شرکت

·        تصویر اظهارنامه یا شرکتنامه شرکت دانش بنیان

·        کپی شناسنامه و کارت ملی اعضاء هیئت مدیره شرکت

·        کپی مدارک تحصیلی اعضای شرکت و موسسین

·        آخرین لیست بیمه شرکت و خلاصه وضعیت حقوق دستمزد و مزایا

                                                                           

حمایت های دولتی از شرکت های دانش بنیان

شرکت‌های دانش بنیان در زمینه حمایت‌های دولتی دارای مزایای زیادی هستند که از مهمترین آن‌ها می‌توان به معافیت از پرداخت مالیات، عوارض حقوقی گمرکی و سود بازرگانی   مالیاتی به مدت 15 سال اشاره کرد. ضمناً به شرکت‌های دانش بنیان از طرف دولت تسهیلات کم بهره بلند مدت یا کوتاه مدت و یا حتی بدون بهره اعطا می‌شود.

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403