ثبت شرکت در تهران، به صورت تخصصی در موسسه حقوقی ثبت ملل

ثبت شرکت در تهران، به صورت تخصصی در موسسه حقوقی ثبت ملل

ثبت شرکت در تهران که بزرگترین شهر و پایتخت ایران است میتواند موقعیت بسیار خوبی برای تجارت وکسب و کار باشد حجم تجارت در تهران به استناد آمارهای رسمی در دهه های اخیربطور چشمگیری افزایش یافته است که این افزایش نیاز به توسعه تشکیلات تجاری و ایجاد شرکت های بازرگانی را تشدید نموده است

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 29 شهریور 1399

نحوه ثبت شرکت در تهران

ثبت شرکت در تهران یکی از اقدامات اساسی در راستای انجام امور تجاری، تولیدی، خدماتی و... می باشد چرا که حجم معاملات در تهران بالاست. در واقع هر شرکت تجاری در تهران زمانی معتبر است و ازنظر قانونی رسمیت دارد که به ثبت رسیده باشد. طبق ماده 3  آیین نامه اصلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری مصوب 1337 ثبت تشکیلات و موسسات مزبور در تهران در اداره ثبت شرکت ها و در شهرستان ها در اداره ثبت مرکز اصلی آن بعمل خواهد آمد.

ثبت شرکت ها در تهران توسط مرجع ثبت در مرکز تهران صورت می پذیرد همانطور که می دانید استان تهران دارای شهرستان و توابعی است که در اطراف تهران قرارا دارد و زبر مجموعه کلان شهر بزرگ تهران می باشد. در این شهرستان ها ادارات ثبت و مراجع ثبت موسسات غیر تجاری وجود دارد که وظایف ثبت شرکت، ثبت برند، ثبت تغییرات شرکت و هیات مدیره و... .را انجام می دهد.

جهت انجام امور ثبت شرکت در تهران لازم است تمامی مراحل اداری طی شود. در ادامه ضمن بررسی انواع شرکت های قابل ثبت، به ذکر مراحل می پردازیم.

انواع شرکت های تجاری و مدارک مورد نیاز جهت ثبت در تهران

در قانون ثبت شركت شرکت­ های تجاری به اشکال مختلفی در آمده ­اند. شرکت های تجاری به انواع زیر تقسیم میشوند:

مدارک ثبت شرکت

ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت مسئولیت محدود در ایران رایج است و ماهیت این نوع شرکت ( حتی اگر موضوع فعالیت بازرگانی نداشته باشد)، تجاری است و در این نوع شرکت موسسین می بایست تمام سرمایه شرکت را تامین نمایند.
البته در زمان ثبت نیاز به تامین 35 درصد سرمایه شرکت است. همانگونه که از نام این شرکت پیداست ماهیت این نوع شرکت سهامی است یعنی هر کدام از موسسین دارای درصد مشخصی از سهام شرکت خواهند بود و در مقابل تعهدات و بدهی های شرکت به میزان درصدی که سهم دارند پاسخگو خواهند بود . برای ثبت شرکت سهامی خاص در تهران مدارکی لازم است که به قرار ذیل است:

 1.  دو برگ اظهارنامه شرکت سهامی خاص و تکمیل آن و امضای ذیل اظهارنامه توسط کلیه سهامداران (فرم اظهارنامه دراداره ثبت شرکت ها موجود است).
 2.  دو جلد اساسنامه شرکت سهامی خاص و امضای ذیل تمام صفحات آن توسط کلیه سهامداران (فرم طرح اساسنامه در اداره ثبت شرکت ها موجود است).
 3.  دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین که به امضای سهامداران و بازرسین رسیده باشد (فرم صورت جلسه در اداره ثبت شرکت ها موجود است).
 4.  دو نسخه صورت جلسه هیات مدیره که به امضای مدیران منتخب مجمع رسیده باشد (فرم صورت جلسه هیات مدیره در اداره ثبت شرکت ها موجود است).
 5.  فتوکپی شناسنامه کلیه سهامداران و بازرسین.
 6.  گواهی پرداخت حداقل 35% سرمایه شرکت از بانکی که در حساب شرکت در شرف تاسیس در آنجا باز شده است.
 7.  ارایه مجوز در صورت نیاز، بنا به اعلام کارشناس اداره ثبت شرکت ها.

تذکر: در صورتیکه مقداری از سرمایه شرکت آورده غیر نقدی باشد (اموال منقول و غیر منقول) ارایه تقویم نامه کارشناسان رسمی دادگستری الزامی است.

(منظور از تقویم نامه، قیمت گذاری توسط کازشناسان رسمی است)

در صورتیکه اموال منقول جزو سرمایه شرکت قرارداده شود ارایه اصل سند مالکیت ضروری می باشد.

پیشنهاد مطالعه: 7 گام ساده برای ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت مسئولیت محدود

یکی از رایج ترین انواع شرکت های ثبتی در ایران ثبت شرکت مسئولیت محدود می باشد. به طور خلاصه در مورد این شرکت و خصوصیاتش باید گفت که این نوع از شرکت ها معمولا خانوادگی و بین دو نفر یا بیشتر از افراد حقیقی و یا حقوقی تشکیل میگردد و بی آنکه سرمایه این شرکت به قطعات سهام تقسیم شود، هریک از شرکا دارای سهم الشرکه هستند و هریک از شرکا فقط به میزان آورده خود در شرکت نسبت به قروض و دیون و تعهدات شرکت مسئول می باشند. مدارک لازم جهت ثبت شرکت با مسئولیت محدود در تهران:

 1.  دو برگ تقاضانامه ثبت
 2.  دو نسخه اظهارنامه
 3.  دو نسخه اساسنامه
 4.  دو نسخه صورت جلسه مجمع عمومی موسسین
 5.  دو نسخه صورت جلسه هیات مدیره
 6.  آگهی دعوت مجمع موسسین در روزنامه تعیین شده 
 7.  فتوکپی شناسنامه مدیران(در مورد اشخاص حقوقی ارایه برگ نمایندگی ضروری می باشد)
 8.  گواهی بانک مبنی بر واریز 35%سرمایه شرکت
 9.  ارایه مجوزذیل موافقت اصولی یا مجوز از مراجع ذیصلاح در صورت لزوم

پیشنهاد مطالعه: هزینه ثبت شرکت و مدارک لازم برای شرکت مسئولیت محدود

ثبت شرکت سهامی عام

این نوع شرکت نیز همانند شرکت سهامی خاص، یکی دیگر از انواع شرکت های بازرگانی در ایران است که سرمایه آن به سهام مختلف منقسم شده با این تفاوت که بخشی از سرمایه شرکت به روش فروش سهام به مردم تامین میگردد. در این نوع شرکت نیز سهام داران شرکت به میزان مبلغ اسمی سهامشان نسبت به شرکت و تعهدات آن مسئول هستند.

ثبت شرکت تعاونی

بر اساس ماده 17 قانون تجارت ایران ، تمام یا حداقل 51% سرمایه آن بوسیله اعضا شرکت تامین و وزارت خانه ها و بانک ها و … می توانند بدون آنکه سهامی از این شرکت ها را در اختیار گیرند، از راه وام و تامین مالی مشروع و بدون بهره مانند مشارکت، مساقات و مضاربه و … به تامین مالی این نوع شرکت ها کمک نمایند (بند 2 اصل 43). برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد میتوانید مقاله تخصصی تاسیس شرکت تعاونی را مطالعه نمایید .

ثبت شرکت تضامنی

این نوع شرکت نیز یکی دیگر از انواع شرکت ها در ایران است که برای امور تجاری فیمابین 2 یا چندین فرد تشکیل میگردد با این نکته که هریک از موسسین این نوع شرکت برای جبران بدهی و مطالبات این شرکت به میزان صد در صد 100% شخصا مسئول هستند.

شاید برای شما این سوال پیش بیاید که چرا این نوع شرکت را افراد ثبت میکنند. در جواب آن باید بگویم برای جلب اعتماد بیشتر مردم و موسسات مالی و پولی. بانک ها و موسسات مالی و پولی به این نوع شرکت ها به راحتی تسهیلات می دهند زیرا از بازپرداخت آن خیالی آسوده تر دارند.

ثبت موسسه

موسسه نیز یکی دیگر از روش های جاری ثبتی در تهران و ایران است. برای درک بهتر واژه موسسه باید کمی توضیح در مورد تفاوت موسسه و شرکت ها بدهیم. شرکت ها را باتوجه به موضوع فعالیت شان میتوان دسته بندی های مختلفی نمود. برخی از شرکت ها با هدفی به غیر از امور تجاری ایجاد می گردند مانند انجام امور ادبی، علمی و … خواه این شرکت به دنبال منافع اقتصادی باشند و یا نباشند.

موسسات از جمله شرکت هایی هستند که برای امور غیر تجاری ایجاد می شوند و می توانند نام هایی مانند بنگاه، کانون، انجمن و … داشته باشند و همچنین می توانند مالکیت خصوصی و یا دولتی داشته باشند

جهت کسب اطلاعات بیشتر با مشاورین ما در موسسه ثبت ملل تماس حاصل نمایید: 45403 -021

مراحل ثبت شرکت

مراحل ثبت شرکت در تهران

پس از تهیه و تنظیم مدارک ثبتی شرکت و اخذ سوء پیشینه و مجوز در صورت مجاز بودن موضوع مراحل ثبت شرکت به قرارذیل است:

1. مراجعه به سامانه اداره ثبت شرکت ها به نشانی http://irsherkat.ssaa.ir و تکمیل فرم ثبت نام (پس از طی مراحل اینترنتی، حدود 48 ساعت بعد در صورت عدم ایراد در اطلاعات وارد شده تاییدیه نامه شرکت اعلام می گردد.)

2. ارسال مدارک از طریق اداره پست بصورت سفارشی به اداره ثبت شرکتها

3. درج بارکد  پستی در سامانه 

4. بررسی مدارک ارسال شده توسط کارشناسان اداره ثبت تهران

5. صدور آگهی تاسیس شرکت در صورت موافقت اداره ثبت و عدم ایراد مدارک ارسالی

6. مراجعه شخص متقاضی یا وکیل ثبت شرکت به همراه اصل مدارک شناسایی جهت اخذ مدارک ثبتی و امضا ذیل دفاتر به اداره ثبت

7. تخصیص شماره ثبت و شناسه ملی به شرکت

8. ارسال آگهی جهت انتشار در روزنامه رسمی شرکت

9. درج در روزنامه رسمی جمهوری اسلامی ایران

شرکت ها پس از ثبت می بایست نسبت به پلمپ دفاترتجاری،تشکیل پرونده دارایی و پرداخت دو در هزار و اخذ کد اقتصادی اقدام نمایند.

آدرس اداره ثبت شرکت در تهران نیز در خیابان میرداماد،تقاطع مدرس است که باید مدارک خودرا توسط اداره پست به این آدرس ارسال کنید و در نهایت برای تایید روزنامه رسمی به خیابان بهشت مراجعه کنید. البته برای ثبت شرکت نیاز به حضور در اداره نیست و کافیست با استفاده از سایت و ارسال مدارک به این آدرس درخواست خودرا برای بررسی ثبت کنید.

در صورت نیاز به هرگونه مشاوره در رابطه با ثبت شرکت در تهران، می توانید با کارشناسان فوق حرفه ای ما در ثبت ملل در ارتباط باشید

⚖ موسسه ثبت ملل، تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت، ثبت برند در ایران

مشاوره رایگان:     45403-021

این مطلب در تاریخ 29 شهریور 99 نوشته و در تاریخ 20 شهریور 1401 ویرایش گردید.

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403