برای ثبت شرکت در عمان باید از کجا شروع کرد؟

ثبت شرکت در عمان

کشور عمان جزو کشورای امن اقتصادی در منطقه است که باعث شده همواره افراد زیادی نسبت به ایجاد کسب و کار خود در این کشور اقدام کنند، به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم روند ثبت شرکت در کشور عمان را با یکدیگر مرور کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

ثبت شرکت در عمان

کشور پادشاهی عمان به عنوان دومین کشور بزرگ در منطقه شبه جزیره عربستان، از جمله کشورهای استراتژیک منطقه برای تجارت و اقامت است. این کشور از شرق و جنبو شرق به دریای عرب، و از شمال غرب به با امارات متحده عربی هم مرز است. همچنین این کشور از جنوب با کشور یمن دارای مرز است.

پایتخت کشور عمان مسقط است و باید گفت که این کشور دارای چهار استان می‌باشد. کشور عمان از قرن 17 میلادی دارای پادشاهی خودکفا بوده که در سده 19 میلادی در اوج قدرت خود بود. این کشور جمعیتی بالغ بر 5 میلیون نفر را داراست و عربی زبان رسمی این کشور است، ولی زبان انگلیسی نیز به عنوان زبان دوم این کشور محسوب می‌شود.

کشور عمان جزو کشورای امن اقتصادی در منطقه است که باعث شده همواره افراد زیادی نسبت به ایجاد کسب و کار خود در این کشور اقدام کنند، به همین منظور ما در این مطلب قصد داریم روند ثبت شرکت در کشور عمان را با یکدیگر مرور کنیم. پس در ادامه با ما همراه باشید.

سرمایه گذاری در کشور عمان

کشور و دولت عمان طی یک برنامه طولانی مدت و مدون قصد دارد طی سالهای آتی تبدیل به کشوری کاملا غیر نفتی شود، به همین منظور با سرمایه گذاری در دیگر بخش های صنعت سعی دارد که وابستگی خود را به نفت از بین ببرد.

همه این موارد باعث شده اند که این کشور تبدیل به کشوری مناسب برای سرمایه گذاری در بخش های متفاوت شود. لازم به ذکر است که این کشور برای افرادی که قصد سرمایه گذاری در این کشور را دارند مزایایی را در نظر گرفته است که در ادامه با چند مورد از آنها آشنا می‌شویم.

مزایای سرمایه گذاری در کشور عمان

·        ﻣﺎﻟﻜﻴﺖ ﺻﺪدرﺻﺪ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران ﺧﺎرﺟﻲ

·        امکان وام توسط سرمایه گذار با بهره کم و ﺷﺮاﻳﻂ ﺗﺴﻬﻴﻞ ﺷﺪه ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران

·        امکان استفاده از معافیت گمرکی برای ﺑﺮای ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاراﻧﻲ ﻛﻪ ﻗﺼﺪ واردﻛﺮدن ﺗﺠﻬﻴﺰات ﺻﻨﻌﺘﻲ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ای دارﻧﺪ.

·        سرمایه گذارانی که اقدام به وارد کردن مواد اولیه برای کارخانجات خارجی داشته باشند تا ده سال از ابتدای فعالیت معاف از مالیات هستند.

·        سرمایه گذاران این امکان برایشان فراهم شده است که از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺑﺮ درآﻣﺪ ﺷﺨﺼﻲ معاف شوند.

·        ﻣﻌﺎﻓﻴﺖ ﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﮔﺬاران از ﭘﺮداﺧﺖ ﻣﺎﻟﻴﺎت ﺷﺮﻛﺖ ﻫﺎ و ﻛﺎرﺧﺎﻧﻪ ﻫﺎی راه اﻧﺪازی ﺷﺪه ﺗﻮﺳﻂ آﻧﻬﺎ ﺗﺎ ده ﺳﺎل اول ﻓﻌﺎﻟﻴﺖ

·        در صورتی که خساراتی به سرمایه گذاران وارد شود این امکان وجود دارد که قسمتی یا کل ضرر توسط دولیت عمان جبران شود

·        اراﺋﻪ ﺑﻴﻤﻪ اﻋﺘﺒﺎرات ﺻﺎدراﺗﻲ از ﻃﺮﻳﻖ ﺿﻤﺎﻧﺖ ﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی ﺻﺎدراﺗﻲ و آژاﻧﺲ ﻫﺎی ﻣﺎﻟﻲ

 

ثبت شرکت در کشور عمان

طی سالیان اخیر، و با توجه به تحریم های متفاوتی که علیه ایران وضع شده است، تاجران و بازرگانان مختلفی برای تجارت بین الملل به مشکل خورده اند، یکی از روش های حل این مشکل ثبت شرکت در کشور دیگری است. یکی از این کشورها عمان است که میزبان تاجران بسیاری برای ثبت شرکت است.  اما باید دید ثبت شرکت در عمان به چه روشی صورت می‌پذیرد. از آن جایی که تبادلات سیاسی، تجاری، فرهنگی و اجتماعی ایران و عمان از موقعیت منحصربفردی برخوردار است، زمینه‎های بسیاری برای ایرانیان علاقه‏مند به سرمایه گذاری در کشور عمان فراهم شده است. ثبت شرکت در عمان با مالکیت ایرانی یکی از این فرصت های طلایی است که منافع زیادی را برای ایرانیان به همراه خواهد داشت.

ثبت شرکت در کشور عمان به دو روش امکان پذیر است، 1- طرف ایرانی برای ثبت شرکت حقیقی بوده 2 طرف ایرانی برای ثبت شرکت حقوقی باشد.

 

بر اساس آخرین قوانین مربوط به ثبت شرکت در کشور عمان طرف ایرانی برای ثبت شرکت می‌تواند تا 70 درصد سهم و طرف عمانی 30 درصد از سهام شرکت را داشته باشد. لازم به ذکر است که طرف عمانی با قراردادی که با طرف  ایرانی انعقاد می‌کندهیچ حق دخالتی در مدیریت و سود شرکت نخواهد داشت و طرف عمانی پیرو این قرارداد، تنها به دریافت مبلغی به صورت ماهانه یا سالیانه اکتفا کرده و در مسائل داخلی شرکت دخالتی نمی‎کند.

نکات مهم برای ثبت شرکت در عمان

·        هم در شرکت با طرف ایرانی حقیقی و هم در شرکت با طرف ایرانی حقوقی، پروانه شرکت پنج ساله صادر خواهد شد و هر پنج سال تمدید می‌گردد و هزینه‎ی سالیانه را در بر نخواهد داشت.

·        تنها هزینه‎ی سالیانه برای مالک ایرانی شرکت، هزینه‎ی اسپانسر عمانی است.

·        مشخصاً افتتاح حساب در بانک‎ها برای هر دو نوع شرکت امکان پذیر است، ولی باید به این نکته اشاره کرد که توصیه می‎شود تاجرانی که به دنبال تبادلات مالی بالا به خصوص نیازمند LC و یا با بانک های اروپایی و آمریکایی هستند از روش طرف ایرانی اشخاص حقیقی برای ثبت شرکت استفاده کنند.

 

ثبت شرکت در مناطق آزاد عمان

در مناطق آزاد عمان افراد خارجی می‌توانند مالکیت صد درصدی شرکت را داشته باشند، و نیازی به طرف عمانی شرکت نیازی نیست، اما نکته ای که مهم است این موضوع است که برای ثبت شرکت در مناطق آزاد ارائه پروپوزالی کامل برای ارائه و ثبت شرکت نیاز است.

مراحل ثبت شرکت در عمان

برای آغاز فعالیت یک شرکت در عمان باید مراحل پنجگانه ای را طی کرد، لازم به توضیح است که این مراحل همگی نیازمند ارائه مستنداتی نیز هستند.که باید به ادارات دولیت کشور امارات ارائه شود.

·        سپرده گذاریﺳﺮﻣﺎﻳﻪ ﺷﺮﻛﺖ در ﺑﺎﻧﻚ ﻛﻪ در مدت زمان یک روز انجام می‌شود و هزینه ای در بر ندارد.

·        مدت زمان ثبت شرکت در اداره ﺛﺒﺖ ﺷﺮﻛﺘﻬﺎی ﺗﺠﺎری واﺑﺴﺘﻪ ﺑﻪ وزارت ﺑﺎزرﮔﺎﻧﻲ و ﺻﻨﺎﻳﻊ تقریبا 7 روز است.

·        برای معرفی شرکت در اداره مالیات کشور عمان باید اقدام کرد که این موضوع در مدت زمان یک روز و بدون هزینه امکان پذیر است.

·        باید کلیه کارمندان شرکت مذکور در در اداره ﺗﺎﻣﻴﻦ اﺟﺘﻤﺎﻋﻲ انجام پذیرد، این اتفاق به صورت یک روزه امکان انجامش است. و البته هزینه ای برای شرکت ندارد.

·        نوشتن بیزنس پلن یا برنامه تجاری برای ثبت شرکت در عمان

 

مزایای ثبت شرکت در عمان

1- دریافت اقامت کشور عمان از طریق ثبت شرکت در این کشور

2- افتتاح حساب بانکی بین المللی

3- اتباع کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس GCC مجاز به مالکیت 100 درصد ثبت شرکت در عمان می باشند.

4- ثبت شرکت در عمان با مسئولیت محدود LLC متحمل پرداخت مالیات تکلیفی 1) سود سهام 2) اموال یا 3) مالیات بر ارزش افزوده نمی باشد.

5- شرکت های خارجی مجری قراردادهای دولتی می تواند 100% مالکیت خارجی داشته باشند.

6- هزینه های نیروی کار و هزینه های دیگر شرکت در کشور عمان به مراتب پایین تر از کشور امارت است.

 

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403