آیا برای ثبت شرکت حتما باید سامانه ثنا داشت؟

آیا برای ثبت شرکت حتما باید سامانه ثنا داشت؟

روزانه شرکت‌های بسیار زیادی در حال ثبت شدن هستند و هر کدام از آنها هم در زمینه‌های مختلفی کار می‌کنند، این شرکت‌ها برای فرایند ثبتی که دارند باید مراحلی را طی کنند تا بتوانند به سادگی ثبت شرکت را انجام دهند.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 8 آبان 1401

روزانه شرکت‌های بسیار زیادی در حال ثبت شدن هستند و هر کدام از آنها هم در زمینه‌های مختلفی کار می‌کنند، این شرکت‌ها برای فرایند ثبتی که دارند باید مراحلی را طی کنند تا بتوانند به سادگی ثبت شرکت را انجام دهند.

در واقع این فرایند ممکن است پیچیده باشد اما یکی از اصلی‌ترین مراحل آن ثبت نام ثنا و احراز هویت در سامانه ثنا است که امروزه به یکی از موارد اجباری در ثبت شرکت تبدیل شده است. شما ممکن است تاکنون شرکت‌های زیادی را به ثبت رسانده باشید اما اگر به تازگی تلاش کرده باشید که شرکت دیگری را ثبت کنید، نیاز دارید که در سامانه ثنا ثبت نام کنید و در این سامانه مهم احراز شوید تا بتوانید فعالیت خود را ادامه دهید و شرکت‌های جدیدی که می‌خواهید ثبت کنید با محدودیت مواجه نباشید.

این قانون که افراد باید در سامانه ثنا برای ثبت شرکت ثبت نام کنند و کد ثنا داشته باشند به تازگی ایجاد شده است و قبلا افراد در ثبت شرکت هیچ مشکلی نداشتند، اما اصلا نگران نباشید چرا که ما می‌خواهیم در این مقاله به صورت کامل به شما توضیح دهیم که چگونه می‌توانید به صورت غیرحضوری احراز هویت ثنا را انجام دهید و در این سامانه تایید شوید .

سامانه ثنا چیست؟

این سامانه در سال ۱۳۹۵ ارائه شد و باعث شد که خیلی روند کار‌های قضایی ساده‌تر شود، این سامانه با توجه به کاربرد‌های بسیار خوبی که دارد، ثبت نام و احراز هویت را نیاز دارد، یعنی شما برای این که بتوانید در این سامانه فعالیت داشته باشید و برای مثال دادخواست‌های خود را ارسال کنید نیاز دارید که در این سامانه احراز هویت شده باشید و از این بابت مشکلی نداشته باشید .

مدیران سازمان‌های زیادی برای ثبت و تغییرات شرکت‌های خود نیاز به این سامانه بسیار پر‌کاربرد پیدا کرده‌اند، همان‌طور که گفته شد با توجه به قوانین تازه‌ای که وصف شده است نیاز دارید برای ثبت شرکت جدید و یا اعمال تغییرات شرکت حتما در این سامانه احراز هویت شده باشید که همین احراز هویت ممکن است خیلی وقت شما را بگیرد و یا اصلا شما شاید وقت نداشته باشید به صورت حضوری برای احراز هویت به مراکز مختلف مراجعه کنید .

سامانه ثنا ثبت شرکت

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام ثنا شرکت‌های خصوصی و تعاونی ها

ثبت نام ثنا اشخاص حقوقی غیردولتی شرکتهای خصوصی و تعاونی

  • مدارک مورد نیاز نامه عادی در خصوص معرفی نماینده جهت ثبت نام ثنا با امضای همه صاحبان امضای شرکت توأم با مهر شرکت
  • فتوکپی برابر اصل آگهی ثبتی آخرین تغییرات صاحبان امضا
  • نماینده معرفی شده باید ثبت نام ثنا انجام داده باشد

سامانه ثنا (ثبت نام الکترونیک) چه کاربردی دارد؟

برای اینکه بتوانید از سامانه الکترونیک قضایی و امکانات آن (مانند مشاهده ابلاغیه) استفاده کنید ابتدا باید از طریق سامانه ثنا به عنوان شخص حقیقی و یا حقوقی ثبت نام کنید.

این ثبت نام در دو مرحله الکترونیکی و حضوری از طریق دفاتر خدمات قضایی انجام می گیرد. پس از تکمیل ثبت نام یک رمز شخصی برای شما برای انجام خدمات به صورت الکترونیک صادر می شود.

مدارک ثبت نام ثنا برای اشخاص حقیقی

۱ - مدارک هویتی ( شامل کارت ملی و شناسنامه ) 

۲ - فایلی که شامل عکس اسکن شده باشد

۳ - یک مورد از قبوض

مدارک لازم ثبت نام ثنا برای اشخاص حقوقی

۱ - مدارک هویتی نماینده قانونی

۲ - یکی از قبوض

در مورد شخص حقوقی دانستن مشخصات کامل شرکت نیز الزامی است .

شخص باید در مراجعه حضوری بعد از ثبت نام ثنا، موارد بالا را ارائه دهد .

ثبت نام افراد حقیقی در سامانه ثنا

حساب کاربری در مورد  اشخاص حقیقی شامل دو مرحله میشود .

  • ثبت نام اولیه : شخص از طریق سامانه ثنا ثبت نام انجام میدهد .
  • احراز هویت : شخص با مدارک هویتی به دفاتر خدمات الکترونیک مرتبط با قوه قضائیه مراجعه میکند .

نکاتی درباره حساب کاربری سامانه ثنا 

  • دادن اطلاعات شناسنامه­ای و پست الکترونیک و شماره تلفن الزامی است .
  •  در صورت تغییر در هر مورد باید سریعا موارد به اطلاع برسد .
  • حتما باید مراقب رمز عبور خود باشید و ترجیحا به صورت دوره ای نسبت به تغییر آن اقدام کنید .
  • ابلاغ صرفا از طریق سامانه صورت میگیرد .

ثبت نام اشخاص حقوقی در سامانه ثنا

به سایت سامانه ثنا رفته و بخش اشخاص حقوقی را انتخاب کنید. در مرحله بعد شناسه ملی و تمام اطلاعات حقوقی شرکت به طور کامل در این مرحله وارد میشود. در مراحل بعد اطلاعات تماس و مسائل مرتبط با مکان شرکت آورده میشود. در مرحله آخر اطلاعات شخصی مدیر حساب وارد شده و پس از آن ثبت نام تمام میشود .

جمع بندی

در این مقاله قصد داشتیم درباره قانون جدیدی که برای ثبت شرکت‌ها به وجود آمده است توضیحاتی ارائه دهیم تا بتوانید بیشتر با آن آشنا شوید تا در زمینه ثبت شرکت و تغییرات آن مشکلی نداشته باشید. البته دقت داشته باشید که این موضوع بسیار مهم است و نباید اصلا آن‌را دست کم بگیرید و در غیر این صورت برای هر تغییر کوچکی در شرکت خود به مشکل بر می‌خورید و یا اگر بخواهید یک شرکت جدیدی ثبت کنید قطعا در این زمینه هم محدودیت خواهید داشت و نمی‌توانید این کار را به نحو احسن انجام دهید.

 موسسه ثبت ملل، تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت، ثبت برند در ایران

مشاوره رایگان: 45403-021

 

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403