5 مرحله برای ثبت شرکت سهامی خاص

ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از هفت نوع شرکت قابل ثبت در ایران است که به دلیل شکل و شرایط کاری توجه بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت را به خود جلب می‌کند. ولی برای هرکسی که قصد ثبت شرکت سهامی خاص را دارد این سوال به وجود می‌آید که برای شروع باید به چه نکاتی توجه داشته باشد و چه مسائلی را باید رعایت کند در این مقاله ما قصد داریم هرآنچه برای ثبت شرکت سهامی خاص نیاز است را برای شما شرح دهیم

5 مرحله  برای ثبت شرکت سهامی خاص

شرکت سهامی خاص یکی از هفت نوع شرکت قابل ثبت در ایران است که به دلیل شکل و شرایط کاری توجه بسیاری از متقاضیان ثبت شرکت را به خود جلب می‌کند. ولی برای هرکسی که قصد ثبت شرکت سهامی خاص را دارد این سوال به وجود می‌آید که برای شروع باید به چه نکاتی توجه داشته باشد و چه مسائلی را باید رعایت کند در این مقاله ما قصد داریم هرآنچه برای ثبت شرکت سهامی خاص نیاز است را برای شما شرح دهیم. پس به شما پیشنهاد می‌دهیم در صورتی که قصد ثبت شرکت سهامی خاص دارید تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

 

مرحله اول : شرکت سهامی خاص چیست؟

از نام این نوع شرکت مشخص است که این نوع شرکت یک شرکت سهامی است پس در نتیجه باید برای تعریف شرکت سهامی خاص این‌طور گفت که شرکت سهامی به شرکتی می‌گویند که سهامی آن بین شرکا تقسیم شده و هر یک از صاحبان سهام مبلغی مشخص را دارا هستند، شرکت‌های سهامی مختص فعالیت‌های بازرگانی می‌باشدهرچند که موضوع فعالیت صرفا بازرگانی نباشد. به طور کلی خود شرکت سهامی به دو مدل شرکت سهامی عام و سهامی خاص تقسیم می‌شوند که در اینجا ما قصد داریم صرفاً به ثبت شرکت سهامی خاص بپردازیم.

نوعی از شرکت‌های سهامی وجود دارد که تمامی سرمایه آنها در بدو تاسیس شرکت توسط تمامی موسسین که حداقل سه نفر باید باشند تامین می‌گردد، به این‌گونه از شرکت‌ها سهامی خاص گفته می‌شود.

مرحله دوم : آشنایی با نکاتی در رابطه با ثبت شرکت سهامی خاص

·        تعداد مدیران در شرکت سهامی خاص باید حداقل 3 نفر باشد.

·        اوراق قرضه در شرکت سهامی خاص قابل عرضه نمی‌باشد.

·        تعداد شرکا در سهامی خاص مجمع عمومی وجود ندارد و تعداد شرکا کمتر از شرکت سهامی عام است. به همین دلیل پذیره نویسی در این نوع شرکت‌ها وجود ندارد و در همان بدو تاسیس باید 35 درصد سرمایه شرکت باید در حسابی مشخصد سپرده گذاری شود.

·        سهام هیچگونه شرکت سهامی خاص قابل ارائه در بورس نیست. این موضوع در تمامی مناطق ایران از جمله شهر اصفهان صادق است و برای نقل انتقال سهام در شرکت باید مدیران موافقت خود را اعلام کنند، همچنین شرکت سهامی خاص حق ارائه اوراق قرضه را ندارد

·        با استناد به ماده 4 قانون در شرکت سهامی خاص،مسئولیت هر یک از صاحبان سهام محدود به مبلغ اسمی سهام آن ها است.تمام سرمایه آن باید به وسیله موسسین تاسیس گردد.

·        در صورتی که شخصی قبل از ثبت شرکت مباردت به صدور سهام کند، مجازات و محکوم خواهد شد.

 

مرحله سوم: مدارک مورد نیاز برای ثبت شرکت سهامی خاص

1-        دو نسخه اظهارنامه تکميل شده

2-        دو نسخه اساسنامه تکميل شده

3-        تکميل فرم تعيين نام به ترتيب اولويت نام هاي پيشنهادي و همچنين فيش واريزي

4-        اصل گواهي بانکي مبني بر پرداخت سرمايه تعهدي(حداقل 35% سرمايه) همراه با فيش واريزي

5-        اصل مجوز فعاليت از مراجع ذيربط در مواردي ثبت موضوع نياز به مجوز داشته باشد

6-         تصوير برابر با اصل مدارک احراز هويت سهامداران، مديران و بازرسان

7-        اصل گواهي عدم سوءپيشينه جهت اعضاء هیأت مديره، مديرعامل و بازرسان

8-        دو نسخه صورتجلسه مجمع عمومي موسسين

9-        دو نسخه صورتجلسه هيأت مديره تکميل شده

10-     اصل وکالتنامه وکيل دادگستري در صورتي که ثبت شرکت توسط وکيل صورت پذيرد.

 

 

مرحله چهارم: روند ثبت شرکت سهامی خاص

برای ثبت شرکت سهامی خاص ابتدا باید مدارکی که پیش‌تر گفته شد را تهیه کرد و پس از آن اقدام به ثبت شرکت در سامانه رسمی اداره ثبت شرکت‌ها کرد.

پس از تکمیل و رجوع به سامانه مذکور و انتخاب نوع ثبت شرکت سهامی خاص، این سامانه اطلاعات پایه ای را از متقاضی طلب می‌کند که به شرح زیر است .

·        انتخاب نام شرکت
این مورد باید طبق قوانین این اداره بوده و از مقررات پیروی کند به طور مثال اسامی باید ایرانی بوده قبلا به ثبت نرسیده باشد، دارای مفهوم و معنی باشد و با فرهنگ کشور همخوانی داشته باشد. ضمناً باید پنج نام انتخابی را به سامانه ارائه داد تا مورد بررسی قرار گیرند.

·        در این مرحله متقاضی باید اقدام به مشخص کردن سرمایه شرکت کند

·        تمامی اعضاء شرکت و بازرسین شرکت باید با تمامی مشخصات وارد سیستم شوند.

·        سمت و حق امضای همه اعضای شرکت باید مشخص و وارد سیستم شود.

·        متقاضی نوع روزنامه رسمی کشور برای چاپ را انتخاب می‌کند.

·        متقاضی مدارک خواسته شده توسط سیستم را بارگزاری و ارائه می‌دهد.

·        تمامی اطلاعات را بررسی و گزینه پذیرش نهایی توسط متقاضی زده می‌شود.

مرحله پنجم : ثبت شرکت سهامی خاص

پس از طی شدن تمامی موارد مرحله قبل درخواست متقاضی برای کارشناس مربوطه ارسال و کارشناس اقدام به بررسی درخواست می‌کند.در صورتی که نقصی در پرونده باشد به متقاضی از طریق سامانه اعلام می‌گردد.

پس از تاییدتوسط کارشناس به صورت اینترنتی و اخذ تاییده پذیرش توسط متقاضی، باید از طریق باجه‌های پستی اقدام به ارسال اصل صورت‌جلسه تنظیم شده و تمامی مدارک لازم شود. لازم به ذکر است از مراجعه حضوری به اداره مذکور در این مرحله باید خودداری کرد.

در صورتی که تمامی مدارک کامل بوده و هیچ گونه نقصی وجود نداشته باشد. کارشناس مربوطه دستور ثبت در دقتر ثبت شرکت‌ها را برای شرکت مذکور می‌دهد. و مشخصات شرکت در دفتر ثبت می‌شود. و مسئول دفتر اقدام به نوشتن پیش نویس آگهی ثبت شرکت سهامی خاص مربوطه می‌کند.

پس از گذشت مراحل مربوط به مسئول دفتر ثبت شرکت، وی به متقاضی یک نسخه اساسنامه و شرکتنامه و اظهارنامه، تحویل موسسین می‌دهد و نسخه ی دیگر اظهارنامه و اساسنامه و شرکتنامه و پیش نویس آگهی را که تشکیل پرونده گردیده، جهت تحریر به اتاق تایپ ارسال می‌شود.

در نهایت خلاصه مفاد اساسنامه شرکت ظرف مدت یکماه کاری در روزنامه رسمی کشور به چاپ و در یک روزنامه کثیرالانتشار درج می‌شود. و پس از ثبت شرکت سهامی خاص توسط متقاضی، وی باید اقدام به تعیین حوزه مالیاتی و پرونده دارایی کرده، و اقدام به دریافت دفاتر قانونی و پلمب و همچنین اقدام به دریافت کد اقتصادی برای شرکت کند.

با تشکر از همراهی شما تا انتهای این مقاله امیدواریم که این مطلب کمک کوچکی برای شما عزیران برای ثبت شرکت سهامی خاص شما باشد. در صورتی که نیازمند مشاوره بیشتر بوده‌اید. می‌توانید با تماس با کارشناسان ثبت شرکت ملل از این امکانات استفاده فرمایید.

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403