مراحل گام به گام تغییر آدرس شرکت | 45403-021 | ثبت ملل

نحوه تغییر آدرس شرکت | 45403-021

تغییر آدرس شرکت موضوعی است که معمولاً از طریق برگزاری یک مجمع عمومی فوق العاده و یا جلسه هیئت مدیره در شرکت های مختلف صورت می پذیرد. برای تغییر آدرس شرکت لازم است تا یک صورتجلسه تنظیم شده و به امضای تمامی حضار حاضر در جلسه رسیده و مراتب اداری آن در اداره ثبت شرکتها طی شود.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 11 شهریور 1399

تغییر آدرس شرکت معمولاً زمانی صورت می پذیرد که سهامداران و شرکا حاضر در شرکت مورد نظر تصمیم داشته باشند تا به دلیل خاصی محل استقرار و مرکز اصلی شرکت را تغییر دهند که این تغییر آدرس شرکت ممکن است از یک نقطه شهر به یک نقطه دیگر در همان شهر و از شهری به شهر دیگر و از استان به استان دیگر صورت بپذیرد. در صورتی که شما عزیزان می خواهید در مورد موضوع تغییر آدرس شرکت اطلاعات مناسبی به دست بیاورید میتوانید مطالب ارائه شده در این مقاله را تا انتها با دقت مطالعه نمایید. همچنین با ارتباط برقرار کردن با کارشناسان ما در موسسه حقوقی ثبت ملل اطلاعات کافی را به دست آورده و پاسخ پرسش های خود را به دست بیاورید. چنانچه تغییر آدرس شرکت از یک مرجع ثبتی به مرجع ثبتی دیگری صورت بپذیرد مثلا اگر بخواهیم شرکت را از شهرستان شیراز به شهرستان تهران منتقل کنیم شماره ثبت شرکت نیز لازم است تغییر کند اما باید در نظر بگیریم که تغییر شماره ثبت شرکت هیچ تغییری در نام شرکت، مجوز های احتمالی، شخصیت های شرکت، صلاحیت ها، بدهی ها و مطالبات شرکت ایجاد نخواهد کرد. همچنین لازم به ذکر است بگوییم که با تغییر شماره ثبت شرکت شناسه ملی شرکت هیچ تغییر پیدا نمی کند.


تصمیم تغییر آدرس شرکت


با توجه به اینکه تغییر آدرس شرکت باعث میشود تا در اساسنامه شرکت و موارد آن نیز تغییر ایجاد شود و همچنین تغییر در موارد اساسنامه در اختیار اعضای هیئت مدیره و مجمع عمومی فوق العاده شرکت است. بنابراین میتوان عنوان کرد که هرگونه تصمیم گیری و نتیجه گیری در مورد موضوع تغییر آدرس شرکت در اختیار مجمع عمومی فوقالعاده شرکت و اعضای هیئت مدیره می باشد. با این حال با توجه به اینکه موضوع تغییر آدرس شرکت در اختیار مجمع عمومی فوق العاده می باشد مجمع عمومی فوق العاده این اختیار را دارد تا موضوع تغییر آدرس شرکت و تصمیم گیری در مورد آن را به هیئت مدیره شرکت بسپارد. در حقیقت مجمع عمومی فوق العاده در این مورد خاص یعنی تغییر آدرس شرکت و اختیارات خود را به هیئت مدیره شرکت تفویض می نماید. همچنین یک مجمع عمومی دیگر به نام مجمع عمومی موسسه وجود دارد که یک نهادی فراتر از مجمع عمومی فوق العاده به حساب می آید و می تواند در هنگام تاسیس شرکت و ثبت و تصویب اساسنامه شرکت موضوع تغییر آدرس شرکت را به هیئت مدیره شرکت تفویض نماید.


اختیار تغییر آدرس شرکت در هیئت مدیره


دو حالت وجود دارد که ما متوجه می شویم که هیئت مدیره شرکت اختیار تغییر آدرس شرکت را دارند و یا این امکان را در اختیار ندارند. با توجه به اینکه تغییر ادرس شرکت قرار است توسط کدام مجمع صورت پذیرد این موضوع قابل پیگیری است. در صورتی که مجمع عمومی موسسین، تغییر آدرس شرکت را به هیئت مدیره شرکت منتقل کرده باشند این موضوع در اساسنامه شرکت به صورت کاملا رسمی و با بند و تبصره در همان موارد ابتدایی اساسنامه ذکر می شود و قابل مطالعه است و همچنین موضوع در روزنامه های رسمی نیز بعد از ثبت شرکت قابل مشاهده بوده و به ثبت می رسد. 

مراحل گام به گام تغییر آدرس شرکت

ولی در عین حال در صورتی که موضوع تغییر آدرس شرکت از ابتدا در هنگام تصویب و تنظیم اساسنامه شرکت توسط مجمع عمومی موسسین به هیئت مدیره تفویض نشده باشد طبیعتاً این موجود در اساسنامه و روزنامه رسمی شرکت قید نشده و قابل مشاهده نخواهد بود و نمی توان آن را پیگیری کرد. همچنین لازم است اضافه کنیم که مجمع عمومی فوق العاده می تواند اختیار تغییر آدرس شرکت را به هیئت مدیره شرکت بدهد و همچنین هر وقت که صلاح بداند نسبت به تغییر آدرس شرکت و یا شعبه شرکت اقدام نموده و طبیعتاً چنین تصمیمی باید طبق تشریفات موجود در قانون اصلاحی تجارت و همچنین اساسنامه شرکت اتخاذ گردد و تمامی موارد مربوط به تعداد شرکت نیز در مراجع ثبتی و سازمان ثبت شرکتها به ثبت رسیده و همچنین در روزنامه های کثیر الانتشار در طی یک آگهی انتشار پیدا کرده و به اطلاع عموم برسد. موضوعی که مشخص است این می باشد که با مطالعه روزنامه رسمی تغییر آدرس شرکت متوجه می شویم که آیا هیئت مدیره اختیار تغییر آدرس را دارند و یا ندارند.


مراحل گام به گام تغییر آدرس شرکت


در قدم اول باید یک مجمع عمومی فوق العاده در شرکت تشکیل شده و یا یک جلسه هیئت مدیره موسسین در شرکت راه اندازی شود که این موضوع باید مطابق تشریفات مندرج در قانون تجارت و اساسنامه شرکت صورت بپذیرد و بعد از آنکه هر دو نهاد مذکور که در قسمت ابتدایی به آنها اشاره کردیم تصمیم مربوط به تغییر آدرس شرکت را اتخاذ کردند این تصمیم باید به صورت کاملا مکتوب و رسمی در یک صورت جلسه وارد شده و تنظیم گردد و همچنین تمامی اعضای حاضر در جلسه نیز این موضوع را تایید کرده و صورت جلسه را امضا نمایند و همچنین تمامی اوراق صورت جلسه نیز به صورت مهر و موم به اداره ثبت شرکت ها ارسال گردد. 

در صورتی که برای ایجاد مجمع عمومی و یا جلسه هیئت مدیره شرکت تمامی اعضا حضور پیدا نکرده باشند باید تشریفات لازم برای دعوت آنها صورت پذیرد و در صورتی که تمامی افراد حاضر باشند رعایت تشریفات برای حاضر شدن اعضا الزامی نیست. قدم بعدی در موضوع تغییر آدرس شرکت مراجعه به وب سایت اداره ثبت شرکتها و اقدام به ثبت اینترنتی داده ها در مورد تغییر آدرس شرکت در این وبسایت می باشد. پس از تایید نهایی اطلاعات وارد شده باید از آنها پرینت گرفته شود. بعد از آن لازم است تا صورتجلسه مربوطه به همراه مدارکی که به آنها احتیاج داریم از طریق باجه های پستی به اداره ثبت شرکتها و موسسات غیر تجاری ارسال گردد و بعد از چند روز از طریق کد پیگیری که در هنگام ورود اطلاعات در سامانه ثبت شرکتها آن را در اختیار داریم میتوان از طریق پورتال مجددا وارد وبسایت شده تا در صورتی که تغییرات شرکت منجر به صدور پیش آگاهی شده باشد با استفاده از پیش آگاهی به اداره ثبت شرکتها مراجعه و رسید را ارائه کنیم و اوراق مربوط به ثبت قرارداد شرکت را دریافت نمایید بعد از انجام مراحل می توان گفت که مراحل تغییر آدرس شرکت در اداره ثبت شرکتها نهایی شده است.


لینک کوتاه مطلب:

 

لینک شبکه های اجتماعی:

1- ویرگول

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403