نحوه ثبت شرکت تعاونی

ثبت شرکت سهامی

برای شروع مبحث ثبت شرکت تعاونی مسکن، در ابتدا شرکت تعاونی را شرح می‌دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 2 بهمن 1398


برای شروع مبحث ثبت شرکت تعاونی مسکن، در ابتدا شرکت تعاونی را شرح می‌دهیم. در ادامه با ما همراه باشید.

 

شرکت تعاونی

شرکتی که برای مدت نامحدود به‌منظور برطرف کردن خواسته‌ها و احتیاجات مشترک شرکا و بهبود وضع مادی و اجتماعی آنان تشکیل می‌شود، شرکت تعاونی نام دارد. در خصوص این تعریف باید به موارد زیر توجه داشت :

·       شخصیت حقوقی شرکت تعاونی با ثبت آن شکل می‌گیرد.

·       در شرکت تعاونی، هدف شرکای شرکت از تاسیس آن، مشارکت برای تحصیل کالا و خدمات با قیمتی ارزان‌تر و حذف واسطه‌ها بین تولیدکننده و مصرف‌کننده است. به عبارت دیگر، اشخاص از تاسیس شرکت تعاونی، به دنبال کسب نفع و سودآوری برای اعضا نیستند بلکه به دنبال همکاری و تعاون در جهت کاهش هزینه‌ها و جلوگیری از مضرات احتمالی‌اند.

موضوع شرکت تعاونی ممکن است یک چند منظوره باشد و برهمین اساس می‌توان شرکت تعاونی را به انواع ذیل تقسیم نمود :

1-  شرکت تعاونی تولید محصولات صنعتی و کشاورزی

2-  شرکت تعاونی مصرف

3-  شرکت تعاونی ساختمان مسکن

4-  شرکت تعاونی بیمه محصولات و حیوانات

5-  شرکت تعاونی نمایندگی کارخانجات و موسسات تولیدی

 

همانطور که ملاحظه می‌شود، موضوع شرکت‌ تعاونی مسکن، ایجاد مسکن و اقدام به عملیات ساختمانی می‌باشد که بعد از انقلاب اسلامی، این موضوع فعالیت، مقداری بیشتر رشد داشته است.

اعضا شرکت تعاونی مسکن، ممکن است اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی باشند. حداقل تعداد اعضا هفت نفر است. هم اشخاص حقیقی و هم اشخاص حقوقی می‌توانند عضو تعاونی باشند به شرط آنکه ایرانی باشند، محجور نباشند، منع قانونی نداشته باشند و در تعاونی مشابه عضو نباشند.

دارا بودن مدرک تحصیلی برای ثبت و تاسیس شرکت تعاونی مسکن در حوزه‌های عمران و شهرسازی و یا مدیریت شهری الزامی نیست اما بهتر است حداقل یک نفر از اعضا فارغ‌ التحصیل از دانشگاه در رشته‌های تحصیلی مرتبط باشد. سایر موسسین همین که در این زمینه تجربه و صلاحیت خود را به اثبات برسانند کفایت می‌کند.

شرکت‌ تعاونی مسکن دارای ارکانی مانند مجمع عمومی، هیئت مدیره و بازرسین می‌باشد. در این شرکت مانند شرکت سهامی، سرمایه شرکت به قطعات مساوی به نام سهم تقسیم می‌شود که هر شریک، صرف نظر از میزان آورده‌اش، فقط دارای یک رای است.

 

مسئولیت اعضای تعاونی

در تعاونی‌ها، مسئولیت اعضا محدود به میزان سهمی است که از سرمایه شرکت خریداری یا تعهد نموده است. سرمایه شرکت نامحدود و سهام آن بانام است. نقل و انتقال سهام به غیر عضو مجاز نیست.

اعضای تعاونی باید حداقل سهام لازم برای عضویت که در اساسنامه مقرر شده است را بخرند و کتباَ تعهد دهند که مقررات اساسنامه را رعایت خواهند کرد و نهایتاَ درخواست عضویت بدهند.
دولت نمی‌تواند عضو تعاونی باشد.
اعضا در تمامی امور تعاونی حق نظارت دارند اما حق دخالت ندارند. عضویت اعضا در تعاونی آزاد است یعنی می‌توانند هر وقت خواستند با رعایت شرایط قانونی عضو تعاونی شوند و هر وقت خواستند از تعاونی خارج گردند و هیچ کس نمی‌تواند خروج آن‌ها را منع کند. البته اگر با خروج خود از تعاونی باعث ورود خسارتی شود باید ضرر وارده به تعاونی را جبران نمایند.

 

شرکت تعاونی عام

شرکت تعاونی عام ، شرکتی است که عضویت آن برای همه آزاد می‌باشد و موسسین یا شرکت باید برای تامین قسمتی از سرمایه اولیه و یا افزایش سرمایه شرکت سهام آن را به عموم عرضه نمایند.

 

شرکت تعاونی خاص

شرکت تعاونی خاص شرکتی است که عضویت در آن منحصراَ برای گروهی خاص از قبیل :
کارگران ، کارمندان ، کشاورزان ، ایثارگران ، زنان ، مشاغل خاص و نظایر این‌ها آزاد باشد.

 

محتویات مندرج در شرکت تعاونی مسکن

اساسنامه شرکت تعاونی مسکن باید شامل نام با قید کلمه تعاونی، هدف، موضوع، نوع، حوزه عملیات، مدت، مرکز اصلی، نشانی، میزان سرمایه، مقررات مربوط به اعضا، ارکان، مقررات مالی و کار، انحلال و تصفیه، حداقل و حداکثر اعضا به نسبت سرمایه و فرصت اشتغال و نوع فعالیت و ... باشد.

 

نحوه ثبت شرکت تعاونی مسکن

ثبت شرکت تعاونی منوط به ارائه مجوز وزارت تعاون است. برخلاف سایر شرکت‌های تجاری، متقاضیان ثبت این نوع تعاونی، ابتدا باید به اداره تعاون مراجعه نموده و پس از ارائه طرح توجیهی و درخواست تاسیس، در صورت موافقت با تاسیس شرکت، اداره تعاون، موافقت نامه تشکیل را صادر و همراه با سایر مدارک لازم جهت ثبت کردن شرکت تعاونی به اداره ثبت شرکت‌ها ارسال می‌نماید. اداره تعاون ممکن است برای ثبت نمودن شرکت تعاونی مسکن در برخی از شهرها با اداره مسکن و نوسازی جهت ارائه مجوز ارتباط برقرار نماید.
جهت ثبت کردن شرکت تعاونی، مدارک و اوراق ذیل بایستی توسط هیات مدیره همراه با درخواست خود تحویل اداره تعاون گردد :

·       اساسنامه مصوب شرکت

·       دعوتنامه تشکیل اولین مجمع عمومی عادی

·       صورتجلسه اولین مجمع عمومی عادی ، دایر بر تصویب اساسنامه و انتخاب اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان.

·       صورتجلسه راجع به جلسه اولین هیات مدیره دایر بر انتخاب رئیس و نایب رئیس و منشی هیات مدیره، انتخاب صاحبان امضاهای مجاز و اسامی و مشخصات آن‌ها و انتخاب مدیرعامل.

·       فهرست اسامی و مشخصات داوطلبان تشکیل تعاونی.

·       فهرست اسامی حاضران در اولین مجمع عمومی عادی که حاوی امضای آن‌ها باشد.

·       فهرست اسامی و مشخصات و نشانی اعضای اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان اعم از اصلی و علی‌البدل و مدیر عامل که حاوی امضای آن‌ها باشد.

·       مدارک مربوط به تقویم و تسلیم آن مقدار از سرمایه که به صورت جنبی بوده است.

·       قبولی کتبی اعضای اولین هیات مدیره و بازرس یا بازرسان

·       رسید پرداخت مقدار وجوه لازم التادیه سرمایه تعاونی، طبق اساسنامه
هیات مدیره تعاونی پس از ثبت، می‌بایست نسبت به اخذ پروانه تاسیس اقدام نماید.

 

مدارک لازم اخذ پروانه تاسیس شرکت تعاونی مسکن

1-  فتوکپی مدارک ثبت تعاونی که از مرجع ثبت دریافت شده است

2-  تقاضانامه‌ای برای اخذ پروانه تاسیس که به عنوان اداره تعاون نوشته شده است.

3-  نسخه‌ای از روزنامه رسمی که آگهی تشکیل شرکت تعاونی در آن چاپ شده است.
ناگفته نماند ، وفق ماده 5 قانون شرکت‌های تعاونی، شرکت‌های مزبور که طبق مقررات تشکیل و اساسنامه آن‌ها به تصویب شورای عالی تعاون کشور می‌رسند از پرداخت حق‌الثبت و تمبر سهام و مالیات بر درآمد معاف خواهند بود.

 

با تشکر از شما عزیزان که وقت خود را صرف مطالعه مقاله ثبت شرکت تعاونی مسکن کردید. با سپاس از شما، ثبت ملل.

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403