در رابطه با کد اقتصادی چه نکاتی را باید بدانیم؟

کد اقتصادی

کد اقتصادی، هر شرکت نیازمند یک کد اقتصادی می باشد و کد اقتصادی برای مشخص کردن عملکرد یک شرکت خرید، فروش و خدمات در قرارداد ها و فاکتور ها ارائه می شود و اخذ کد اقتصادی برای شرکت اجباری می باشد. این کد شماره ای ۱۲ رقمی می باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات و فروش آنها می باشد.

در رابطه با کد اقتصادی چه نکاتی را باید بدانیم؟

کد اقتصادی، هر شرکت نیازمند یک کد اقتصادی می‌باشد و کد اقتصادی برای مشخص کردن عملکرد یک شرکت خرید، فروش و خدمات در قرارداد‌ها و فاکتورها ارائه می‌شود و اخذ کد اقتصادی برای شرکت اجباری می‌باشد.

این کد شماره‌ای ۱۲ رقمی می‌باشد که برای اشخاص حقیقی و حقوقی که به تولید کالا و خدمات و فروش آنها می‌باشد.

این کد برای شناسایی شرکت‌ها در واحد مالیاتی می‌باشد و بر این اساس مطابق قانون مالیاتی و ملی تمامی شرکت‌ها موظف می‌باشند‌ که کد اقتصادی برای شرکت خود داشته باشند و در غیر اینصورت شرکت آنها با مشکل مواجه خواهد شد.

هر شرکتی که تاسیس شد و اطلاعات آن ثبت شد و آگهی‌های آن نیز صادر شد و شرکت موظف است که کداقتصادی داشته باشد و طی دو ماه پس از ثبت شرکت مهلت برای ایجاد کداقتصادی دارد اهمیت تشکیل پرونده مالی این است که بدون این پرونده شرکت نمی‌تواند برای کداقتصادی اقدام نماید پس کداقتصادی نیازمند تشکیل پرونده مالی می‌باشد همچنین شرکت نمی‌تواند در پایان سال اظهارنامه مالیاتی خود را به بخش دارایی بدهد و امور و فعالیت‌های شرکت را اظهار کند.

                                           

هزینه دریافت کد اقتصادی چقدر است؟؟

لازم به ذکر است که پروسه دریافت دریافت کد اقتصادی و کلیه امور و فعالیت‌های مالیاتی بنا بر اساس سازمان مالیاتی رایگان می‌باشد و قابل توجه می‌باشد که هیچ شخصی نباید برای کد اقتصادی از شما وجه و مبلغی دریافت کند.

 

فرایند پیش ثبت نام کد اقتصادی

در حدود فرصت دو ماهه برای دریافت کد اقتصادی شرکت باید اقدام کند و شناسه اقتصادی خود را دریافت کند.

اولین مرحله برای دریافت این کد مراجعه به سایت سازمان امور مالی می‌باشد و سپس در سامانه هوشمند دریافت کد اقتصادی باید اطلاعات مربوطه را وارد نمایید و پیش ثبت نام کنید و سپس شما ۷ روز وقت دارید که اطلاعات خود را تایید کنید و در صورت عدم تایید اطلاعات در بازه زمانی مشخص شده شما به طور خودکار حذف خواهید شد و اگر مدارک شما نیز کامل نمی‌باشد نیز می‌توانید اظهارنامه خود را ارائه دهید و این موضوع مانع ارائه مدرک اظهارنامه نخواهد شد و مشکلی به وجود نخواهد آورد.


تولید و ارسال اطلاعات کاربردی

با عبور و تکمیل کردن مرحله بعد و تایید مراحل برای شما نام کاربری و رمز ورود ایجاد می‌شود و قابل ذکر است که این اطلاعات از طریق پیامک برای شما ارسال می‌شود و باید مراقب افراد سود جو باشید و این را نیز به خاطر داشته باشید که این اطلاعات محرمانه هستند و به هیچ شخصی نباید این اطلاعات را داد و هرگونه سو استفاده از آن بر عهده شما می‌باشد.

 

چرا اخذ و دریافت کد اقتصادی بسیار مهم می‌باشد؟

شرکت شما زمانی که می‌خواهد که انعقاد قرارداد کند چه قراردادهای پر منفعت کوچک یا بزرگ با شرکت‌های مختلف. و هنگام بستن قرارداد با شرکت‌ها آنها از شما درخواست کد اقتصادی می‌کنند و زمانی که شما و شرکت شما فاقد کد اقتصادی باشد شرکت شما نخواهد توانست قرارداد پر منفعت را عقد کند و زیان خواهید کرد و با توجه به بازار پر رقابت رقیب‌های شما این مشتری پر سود را جذب خود می‌کنند و شما به دلیل یک اشتباه کوچک از عقد قرارداد عقب خواهید ماند و باعث عواقب شدیدی خواهد شد.

وجود و حضور رقابت در بین شرکت‌ها باعث حضور و رقابت فعال در بین شرکت‌ها ایجاد می‌شود و باعث ایجاد بازار رقابتی می‌شود و برای حضور داشتن در این رقابت‌ها و داشتن رتبه برتر در بین شرکت‌های دیگر و بالا بردن سطح کیفیت و گرید و رتبه بسیار مهم می‌باشد و شرکت شما زمانی می‌تواند در مزایده‌ها شرکت کند که گرید داشته باشد  و قبل از اینکه گرید و رتبه مخصوص خود را برای شرکت در مناقصه‌ها دریافت کنید لازم است که کد اقتصادی داشته باشید و این نیز یکی از مزیت‌های کد اقتصادی می‌باشد.

در بسیاری از موارد تجار و بازرگانان برای حرفه خود نیاز به واردات و صادرات دارند و به همین دلیل نیازمند کارت بازرگانی و کد اقتصادی می‌باشند و باید برای دریافت کارت بازرگانی نیز کد اقتصادی داشته باشید.

می‌توان گفت مهم ترین دلیل برای گرفتن و دریافت کد اقتصادی رهایی یافتن از مشکلات است و دوری از مشکلات مالی می‌باشد.

زیرا هر شرکتی موظف می‌باشد که در کشور به فعالیت بپردازد و مکلف است وظایف و تکالیف مالیاتی خود را به درستی انجام دهد تا علاوه بر آن دچار مشکلات نشود. 


کاربرد های کد اقتصادی چیست؟

اخذ و دریافت کارت بازرگانی

شرکت در مناقصه و مزایده 

صدور فاکتورها و فیش‌های واردات و صادرات

باز کردن حساب تجاری در بانک

شرکت در معاملات بزرگ و پیشنهاد پول برای سرمایه گذاری

اخذ قرارداد با شرکت‌های بزرگ

 

مزایای کد اقتصادی چیست؟

این کد که به وسیله امور مالیاتی به فعالان اقتصادی داده می شود که مزایای زیادی دارد و همچون شماره شناسنامه برای شرکت در امور مالیاتی می باشد.

شما می توانید به وسیله این کد در سازمان های مالیاتی فاکتور ها و فیش های واردات و صادرات ایجاد کنید و آنها را برای دفتر ها صادر کنید و آن ها را راحت تر بررسی کنید.

 

از دیگر مزایای این کد کسب مجوز برای انجام فعالیت های اقتصادی و تجاری می باشد و با آن می توان حقوق‌ها را در قالب مالیات بدهید و از تلاش‌ها و رقابت‌های ناسالم جلوگیری کنید.

 چه اشخاصی می‌توانند کد اقتصادی دریافت کنند؟

تمامی اشخاص در زمینه تولید، مونتاژ، صادرات و واردات می‌توانند از کد اقتصادی استفاده کنند.

تمام اشخاص حقیقی و حقوقی که قصد ایجاد شرکت را دارند و میخواهند فعالیت‌های اقتصادی انجام دهند نیز می توانند از این کد استفاده نمایند.

اشخاص حقیقی که این کد را دریافت می‌کنند نیز باید حتما پروانه کسب و کار را داشته باشند تا هم بتوانند به فعالیت خود بپردازند و هم این کد را دریافت کنند.

 

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403