تمامی نکات مهم برای اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی

کارت بازرگانی، بر اساس قوانین کشور و مقررات قانون اساسی کارت بازرگانی مجوزی است که به وسیله آن افراد چه حقیقی و چه حقوقی می توانند در امر صادرات و واردات کالا مشارکت کنند و اقدام به تجارت کنند افرادی که دارای کارت بازرگانی می باشند می توانند با این کارت ها کار هایی مانند ترخیص کالاها از گمرک و مناطق آزاد، ثبت سفارش و دریافت کالا و صادرات کالا را انجام دهند.

تمامی نکات مهم برای اخذ کارت بازرگانی

کارت بازرگانی، بر اساس قوانین کشور و مقررات قانون اساسی کارت بازرگانی مجوزی است که به وسیله آن افراد چه حقیقی و چه حقوقی می‌توانند در امر صادرات و واردات کالا مشارکت کنند و اقدام به تجارت کنند افرادی که دارای کارت بازرگانی می‌باشند می‌توانند با این کارت‌ها کارهایی مانند ترخیص کالاها از گمرک و مناطق آزاد، ثبت سفارش و دریافت کالا و صادرات کالا را انجام دهند. و بر اساس قانون اساسی کشور کسانی که فاقد این کارت‌ها می‌باشند به هیچ وجه نمی‌توانند فعالیت‌های بازرگانی و ورود و خروج کالا را انجام دهند و این افراد پس از دریافت کارت بازرگانی می‌توانند به تجارت بپردازند و از ویژگی‌های کارت خود استفاده کنند.

 

شرایط دریافت کارت بازرگانی برای افراد چگونه است؟

 

دریافت کارت بازرگانی مانند فعالیت‌های دیگر نیازمند انجام اموری می‌باشد و بر این اساس برای دریافت این کارت ها ابتدا باید فرد موسسه خود را در دفتر ثبت تجاری ثبت نماید و همچنین در دفاتر ثبت پلمب نیز عضویت داشته باشد همچنین فرد باید در اتاق بازرگانی محل خود عضو شود و عضویت اتاق بازرگانی به گونه‌ای است که شما باید حتما از طریق دو نفر از اعضای اتاق بازرگانی معرفی شده باشید و سپس پس از انجام مراحل کارت بازرگانی به نام مدیر شرکت ثبت می‌گردد.

در ابتدا برای صدور کارت بازرگانی باید فرم‌های مخصوص را پر نمایید و سپس اطلاعات بازرگانی شرکت خود را به اتاق بازرگانی برسانید و آنها را در دفتر پلمب یا به صورت روزمره یا ماهانه ثبت نمایید.

 

دریافت کارت بازرگانی برای افراد غیر ایرانی و خارجی چگونه است؟

در ابتدا باید به این سوال پاسخ داد که آیا بازرگانان خارجی به کارت بازرگانی ما نیاز دارند یا خیر؟

جواب این سوال بله می‌باشد و صدور کارت برای بازرگانان خارجی و غیر ایرانی به شرط متقابله می‌باشد. متقابله به این معنی می‌باشد که در صورت صدور کارت بازرگانی برای بازرگانان خارجی کشور آنها نیز برای بازرگانان ایرانی کارت مخصوص کشور خود را بدهد و به صورت ساده تر اجازه فعالیت را به بازرگانان ایرانی در کشور خود دهند به صورتی یک معامله دو طرفه می‌باشد که هر دو در آن سود می‌کنند و همچنین بازرگانان خارجی موظف به صادرات و واردات کالا ها و جنس های مجاز و قانونی می‌باشند و به هیچ عنوان نمی توانند از کارت بازرگانی ایرانی سو استفاده نمایند.

  

فواید کارت بازرگانی چیست؟

با توجه به اینکه کارت بازرگانی در واردات و صادرات کالا بسیار مهم می‌باشد و اما ضروری می‌باشد و برای انجام فعالیت‌های تجاری و بازرگانی داشتن آن الزامی می‌باشد.

ما در اینجا فواید مهم این کارت بازرگانی را شرح خواهیم داد.

عضویت در اتاق بازرگانی و کسب امتیازات تجاری و انجام معاملات خوب و مفید

مبادرت و آشنایی و حق العمل در گمرک و دریافت کالاها

ثبت نام برند و شرکت تجاری خود به لاتین و جهانی کردن برند ایرانی خود.

ثبت و دریافت آسان سفارشات و دریافت آنها در مناطق آزاد و گمرکی

شرکت در نمایشگاه‌ها و کنفرانس‌های ملی، خارجی و بین المللی به عنوان صاحب شرکت و برند

دریافت آسان ویزای با نام ویزای تجاری و آسان تر شدن سفر کردن

صدور گواهی مبدا ویزای تجاری

شناخته شدن به عنوان یک بازرگان جهانی 

ثبت نام در صادرات اجناس

عضویت و سرمایه گذاری در سایر شرکت ها و شرکت های برتر و ارتباط با افراد سرشناس دنیا

 

معایب کارت بازرگانی چیست؟؟

 

کارت بازرگانی در کنار مزایا زیادی که دارد اگر طرز استفاده از آن را بلد نباشید ممکن است به مشکلاتی برخورد کنید و این بسیار واضح می‌باشد.

ما معایبی را که ممکن است در صورت‌هایی اتفاق بیفتد را ذکر می‌کنیم؛

 

کسانی که کارت بازرگانی را دریافت می‌کنند باید بدانند که این کارت برای واردات و صادرات می‌باشد و شما باید قوانین واردات و صادرات را بدانید و در غیر اینصورت ضرر خواهند کرد.

کسانی که از کارت بازرگانی استفاده می‌کنند باید بدانند که این کارت‌ها مشمول قوانین ارزش بر افزوده می‌شوند و مالیات‌هایی بر واردات‌ها و صادرات‌های آنها وارد می‌شود و در صورت نداشتن اطلاعات کافی در این مورد زیان خواهید کرد.

این کارت برای کسانی که روزمره به امر واردات و صادرات می‌پردازند کارایی دارد و برای کسانی که برای مدت کوتاهی می‌خواهند و یا برای اجاره و فروش این نوع کارت‌ها را می‌خواهند مخاطرات و دردسر‌های زیادی خواهد داشت و فایده‌ای ندارد.

اخذ کارت بازرگانی نیازمند ۵۰۰ تا یک میلیون تومان می‌باشد و مدت زمان معینی دارد و بعضی از اشخاص اطلاعاتی در زمینه صادرات و واردات ندارند و بدون اطلاع کارت بازرگانی دریافت می‌کنند و استفاده‌ای از آن نمی‌کنند و یا نمی‌توانند استفاده کنند و...  زیان می‌بینند.

 

مدارک لازم برای دریافت و اخذ کارت بازرگانی در ایران

 

اصل و کپی اظهارنامه ثبت شده در دفاتر تجاری و دفاتر پلمپ با امضای مدیر عامل و هیئت مدیره

گواهی پلمب دفاتر از اداره ثبت شرکت‌ها

سه قطعه عکس سه در چهار مدیر شرکت به همراه پشت نویسی

اصل و کپی مدارک تحصیلی

اصل و کپی کارت پایان خدمت یا معافی از خدمت به صورت کامل

اصل و کپی مدارک عدم سو پیشینه مدیر عامل با اعتبار ۵ تا ۶ ماهه

تکمیل فرم کارت بازرگانی به همراه کپی و اصل کارت ملی و شناسنامه 

عضویت در اتاق بازرگانی محل خود و برای عضویت باید از طرف دو عضو این اتاق معرفی شده باشید.

اصل کارت ملی مدیر عامل 

داشتن حداقل ۲۳ سال سن کامل 

اصل گواهی پلمب دفاتر و مدرک آن

اصل و کپی حسن اعتبار مالی و بانکی

ارائه کد اقتصادی برای شناسایی برند و شرکت 

اصل مدارک شناسایی و اصل مدارک تحصیلی 

حائز اهمیت است که باید برای اخذ این کارت‌ها از دفتر بازرگانی محل و استان خود اقدام نمایند و پرداخت حق عضویت و مالیات آن به صورت سالانه می‌باشد و برای اجاره آن نیز ماهیانه و به صورت کوتاه مدت می‌باشد.

 

موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403