چه نکاتی برای ثبت شرکت در ایران باید مورد توجه قرار گیرد؟

نکات مهم در ثبت شرکت

ثبت شرکت در ایران، مهمترین بخش از آغاز کار و ورود به بازار کسب و کار است. اما این بخش باید به چه صورت سپری شود؟ آیا برای ثبت کردن شرکت لازم است فرایندها و مراحل خاصی طی شود؟ چند نوع شرکت داریم که نحوه ثبت آنها با یکدیگر متفاوت است؟ اصلا چرا باید هر شخصی اقدام به ثبت کردن شرکت برای شروع فعالیت خود در بازار کسب و کار نماید؟

دیگر نوشته های مربوط به ثبت شرکت نوشته شده در 28 آبان 1401

ثبت شرکت در ایران، مهمترین بخش از آغاز کار و ورود به بازار کسب و کار است. اما این بخش باید به چه صورت سپری شود؟ آیا برای ثبت کردن شرکت لازم است فرایندها و مراحل خاصی طی شود؟ چند نوع شرکت داریم که نحوه ثبت آنها با یکدیگر متفاوت است؟ اصلا چرا باید هر شخصی اقدام به ثبت کردن شرکت برای شروع فعالیت خود در بازار کسب و کار نماید؟

لازم است این نکته را در نظر داشته باشید که ثبت شرکت با وجود تمام سادگی که دارد، اما به مهارت و تخصص بالایی نیاز دارد. از این رو افرادی که تمایل دارند شرکت خود را ثبت کنند، باید دقت داشته باشند که چه شرکتی را به چه منظوری و برای چه کاری ثبت می کنند. متاسفانه هر روز شاهد ثبت شرکت های بسیاری هستیم که هزینه بالایی دریافت می کنند، اما خدماتی که ارائه می نمایند چندان با کیفیت و مطلوب نیست.

البته قانون شرایط ساده ای را برای ثبت شرکت های مختلف در نظر نگرفته است. اما با این حال برخی از اشخاص حقیقی و حقوقی با صرف هزینه های بالا شرکت هایی را ثبت کرده اند که چندان مطلوب نبوده و کارایی لازم را برای مشتری ندارد. 

اهمیت-ثبت-شرکت

علت اهمیت ثبت شرکت در چیست؟ 

مسلما برای هر فردی ممکن است این سوال مطرح شود که چرا باید شرکت ثبت کنیم؟ برخی از افراد به صورت جمعی با دوستان خود تصمیم به آغاز فعالیت مشارکتی می گیرند. آنها به دنبال این هستند که خدماتی را برای مردم جامعه ارائه نمایند. اما تنها در صورتی می توانند این اقدام را انجام دهند که شرکت خود را برای ارائه خدمات ثبت کرده باشند. 

آنچه در ثبت کردن شرکت ها اهمیت دارد، در واقع رعایت عدالت میان شرکا است که ممکن است بسته به برخی شرایط و دلایل این مسئله اتفاق نیفتد. اما وقتی شرکتی به ثبت می رسد، تمامی این نکات مورد توجه قرار گرفته و در همان ابتدای همکاری، تکلیف هر یک از همکاران تعیین می شود. پس از آن نیز شرکا هر یک وظیفه خود را می دانند و در برابر حق و حقوق خود اطمینان کسی می کنند که در آینده با مشکلی مواجه نشوند. 

از دیگر موارد اهمیت ثبت شرکت، رسمیت بخشیدن به فعالیت مورد نظر از نظر قانون است. شرکت هایی که تمایل دارند پس از آغاز فعالیت در مناقصه های مختلف شرکت کنند، باید حتما شخصیت حقوقی داشته باشند. بدون شک هیچ مجموعه ای با شرکتی که اصلا ثبت نشده باشد همکاری نخواهد کرد و این مسئله امری کاملا طبیعی است. علت این عمل نیز عدم اطمینان است. 

اما زمانی که فعالیتی به شخصیت حقوقی تبدیل شود، می تواند از نظر قانونی فعالیت نموده و از سوی دیگر منافع و حقوق شخصی خود را نیز حفظ کند. پس به این دلایل ثبت کردن شرکت اهمیت دارد. 

مراحل اداری برای ثبت شرکت به ترتیب کدامند؟

اشخاص حقیقی و حقوقی برای این که شرکت خود را به ثبت برسانند، باید برخی مراحل را به ترتیب طی کنند. این مراحل با وجود آنکه دشوار نیستند، اما دردسرهای خاص خود را دارند. مخصوصا برای افرادی که زمان کافی ندارند و نمی توانند خود را درگیر بازی های اداری کنند. این دسته از اشخاص اصولا به سراغ موسسه های حقوقی معتبر می روند تا فرایند ثبت کردن شرکت خود را به وکیل آشنا با این فرایند بسپارند. 

پیش از این برای ثبت شرکت، اشخاص باید شخصا و به صورت حضوری به اداره ثبت شرکت ها مراجعه نموده و فرم هایی را دریافت می کردند. اما در حال حاضر فرایند ثبت کردن شرکت به صورت آنلاین و اینترنتی انجام می شود. تنها کافیست اشخاص این مراحل را به درستی طی کنند تا در کوتاه ترین زمان ممکن شرکت آنها به ثبت برسد. این مراحل را باید چنین شرح دهیم:

  • ·         تکمیل اطلاعات و ارسال مدارک
  • ·         ثبت اطلاعات در سامانه اداره ثبت شرکت ها
  • ·         انتخاب 5 نام به ترتیب اولویت و ادامه مراحل تا کسب تایید نام 
  • ·         افتتاح حساب
  • ·         پرداخت فیش واریزی به عنوان هزینه ثبت شرکت
  • ·         دریافت نسخه الکترونیکی مدارک شرکت 
  • ·         پرینت نسخه الکترونیکی مدارک شرکت و امضای آنها
  • ·         ارسال مدارک به اداره ثبت شرکت ها از طریق اداره پست 
  • ·         ثبت کردن شرکت در این مرحله 
  • ·         انتشار آگهی تاسیس در روزنامه و دریافت آن از طریق پست

پس از طی کردن تمامی این مراحل، شرکت به ثبت رسیده و شخص حقیقی یا حقوقی می تواند فعالیت خود را برای ارائه خدمات و کالاهای مورد نظر آغاز کند. 

ثبت-شرکت-تجاری

انواع شرکت های مجاز به ثبت کدامند؟

شرکت هایی که مجاز به ثبت هستند را باید به طور کلی در دو دسته شرکت های تجاری و مدنی دسته بندی کنیم. هر یک از این شرکت ها بسته به شرایط ثبتی که دارند، خود به دسته های دیگری تقسیم می شوند. 

شرکت های تجاری 

ثبت شرکت های تجاری بسته به قوانین شرکت ها انجام می شود و هدف از ثبت این نوع شرکت ها، کسب سود و منفعت برای تمام اعضای شرکت است. در اصل تمام فعالیت های صورت گرفته در این شرکت ها بسته به دنیای تجارت و بازرگانی انجام می شود. این نوع شرکت ها را باید به شرکت های زیر دسته بندی کنیم:

1.     شرکت های تضامنی 

2.     شرکت های سهامی عام و خاص 

3.     شرکت های بامسئولیت محدود 

4.     شرکت های نسبی 

5.     شرکت های تعاونی 

شرکت های مدنی 

ثبت شرکت های مدنی به صورت مشاع است. یعنی هر فردی بسته به آورده نقدی یا غیر نقدی که دارد، سهم الشرکه دریافت می کند. در اصل هر شخصی در شرکت های مدنی مالک سرمایه خود است و تمامی امور نیز به صورت مشارکتی اداره می گردند. البته در میان شرکت های مدنی و تجاری، بیشتر شرکت های تجاری هستند که تقاضا برای ثبت آنها زیاد است. 

ثبت ملل

موسسه حقوقی معتبر برای ثبت شرکت در ایران

از آنجایی که تنوع شرکت ها برای ثبت در ایران بسیار زیاد است، افراد نیاز دارند تا پیش از هر اقدامی در مورد قوانین و شرایط ثبت این نوع شرکت ها اطلاعات به دست آورند. از آنجایی که این فرایند برای بیشتر مردم کشور دشوار و زمانبر است، آنها می توانند با مراجعه به موسسات حقوقی معتبر در این زمینه کمک ها و مشاوره های لازم را دریافت کنند.

کارشناسان و وکلای مجرب موسسه حقوقی ثبت ملل، در زمینه ثبت شرکت، خدمات لازم را در اختیار اشخاص قرار می دهند. می توان با اطمینان از این وکلا مشاوره رایگان دریافت کرد تا به راحتی شرکت مورد نظر خود را به ثبت رساند. 

 موسسه ثبت ملل، تخصصی ترین مرکز ثبت شرکت، ثبت برند در ایران

مشاوره رایگان: 45403-021


موسسه ثبت ملل

ثبت ملل
مشاوره تلفنی با مشاورین
021-45403